Канада у другій половині ХХ ст. — на початку ХХІ ст

Мета: охарактеризувати особливості політичного та соціально-економічного розвитку Канади в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст., визначити суть проблеми Квебеку, висловлювати судження щодо необхідності розвитку українсько-канадських відносин на сучасному етапі; розвивати вміння встановлювати причиново- наслідкові зв’язки, аналізувати, порівнювати, висловлювати власні судження, критично мислити; виховувати в учнів зацікавленість історією.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ . Актуалізація опорних знань

Бесіда

1. На чиєму боці виступала Канада в Другій світовій війні? Чому?

2. Які правові та економічні відмінності були притаманні Канаді порівняно з іншими колоніями Великої Британії?

ІІІ . М отивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь.

 Канада — конституційна монархія, федеративна країна, входить до співдружності країн, яку очолює Велика Британія.

Глава держави — британський монарх, у Канаді його представляє генерал-губернатор, а генерал-лейтенанти — у провінціях, з яких складається ця держава. Найвищий законодавчий орган — двопалатний парламент (сенат і палата громад). Виконавчу владу здійснює уряд на чолі з прем’єр-міністром. Столиця — м. Оттава. За владу борються ліберальна та прогрессивно консервативна партії.

Канада, яка була англійським домініоном, взяла активну участь у Другій світовій війні на боці Антигітлерівської коаліції.

Війна дала поштовх економічному зростанню Канади: країна перетворилася на індустріальну державу. Економічне піднесення, що розпочалось у роки війни, тривало і в повоєнний період. Стимулом до цього стало швидке зростання кількості населення (в основному за рахунок емігрантів), а відповідно, і збільшення внутрішнього ринку, освоєння території.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

Наслідки Другої світової війни для Канади. Політичний та соціально-економічний розвиток у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

У ч и т е л ь.

У ході Другої світової війн, під час якої Канада не зазнала важких втрат, національний дохід країни зріс удвічі, і вона вийшла на третє місце серед промислово розвинених країн, перетворившись на високорозвинену індустріальну державу, активного учасника міжнародної політики. Скориставшись послабленням Великої Британії, Канада фактично домоглася національної незалежності, хоча в економічному плані ставала дедалі більш залежною від США.

Так, протягом 1945–1956 рр. США збільшили свої довгострокові капіталовкладення в Канаді більш ніж в 2,5 раза — до 13 млрд доларів.

Робота зі схемою

Динаміка політичного життя

• …–1948 р. — М. Кінг (ліберал)

• 1948–1957 рр. — Л. Сен-Лоран (ліберал)

• 1957–1963 рр. — Д. Дифенбейкер (консерватор)

• 1963–1968 рр. — Л. Пірсон (ліберал)

• 1968–1979 рр. — П. Е. Трюдо (ліберал)

• 1979 р. — Д. Кларк (консерватор)

• 1980–1983 рр. — П. Е. Трюдо (ліберал)

• 1984–1993 рр. — Б. Малруні (консерватор)

• 1993–2003 рр. — Ж. Кретьєн (ліберал)

• 2003–2006 рр. — П. Мартін (ліберал)

• З 2006 р. — С. Гарпер (консерватор)

Робота зі схемою

Особливості економічного розвитку

У ч и т е л ь.

Багата на корисні копалини (нафту, газ, нікель, уран), провідні галузі промисловості — нафтова, газова, лісова.

Має високий рівень ефективності сільського господарства (наприклад, може забезпечити продовольством 100 млн осіб, тобто в 4 рази більше ніж населення Канади на початку 90-х рр.).

Має тісні економічні зв’язки зі США: 70 % експорту припадає на США, відбувається економічна інтеграція — домовленість про вільну торгівлю між Канадою, США і Мексикою.

Проте спостерігається нерівномірність розвитку між процвітаючими західними провінціями (Альберта, Британська Колумбія) і бідними східними (Нью-Брансвік, Нова Шотландія).

Канада входить до «Великої сімки» економічно розвинених держав і має великі потенційні можливості для подальшого економічного розвитку (2 % світового виробництва).

У зовнішній політиці тримає курс на зміцнення атлантичної солідарності в рамках НАТО (з 1949 р. Канада членом цієї організації).

Проте Канада з деяких питань має відмінну від США думку. Так, Канада відмовилася вступити до Організації американських держав (ОАД), не припинила дипломатичні й торговельні відносини з Кубою, підтримала вимогу визнання КНР.

На початку 1960-х рр. у канадському суспільстві спалахнула гостра дискусія щодо розміщення американської ядерної зброї в країні і перебування канадських військ в Європі. Прем’єр-міністр Д. Дифенбейкер виступив категорично проти, але більшість міністрів його Кабінету висловилась «за». Це спричинило урядову кризу.

Із 1993 р. при владі в країні перебували ліберали, які здійснили ряд реформ, спрямованих на оздоровлення фінансової системи країни. Починаючи з 1998 р. фінансовий рік завершувався з профіцитом бюджету. Додаткові кошти було спрямовано на різноманітні програми і погашення боргів. На період правління лібералів припадає й завершення структурної перебудови економіки Канади — створення наукомістких галузей виробництва за рахунок скорочення сировинних галузей. Поглибились інтеґраційні процеси із США, основу яких складає Північноамериканська згода про вільну торгівлю (НАФТА) (США, Канада, Мексика). Обіг канадо-американської торгівлі найбільший у світі — 1 млрд дол. на день.

Успіхи Канади в розвитку економіки вражаючі: на сьогодні за рівнем економічного розвитку вона посідає сьоме місце, за рівнем життя — перше.

Запитання та завдання

1. Як змінилося становище Канади після Другої світової війни?

2. Назвіть провідні партії Канади.

3. Коли країна остаточно здобула суверенітет?

4. Дайте характеристику зовнішньополітичного курсу Канади.

Проблема Квебеку

У ч и т е л ь.

У 60-ті рр. ХХ ст. провінція Квебек почала претендувати на збільшення своєї частки в політичному та економічному житті Канади. У провінції з’явилися сепаратистські організації, які виступали за відокремлення Квебеку від Канади. Деякі із сепаратистськихорганізацій діяли терористичними методами. Найяскравішим проявом сепаратистських настроїв населення Квебеку стало бойкотування візиту британської королеви Єлизавети ІІ 1964 року.

Частково проблему Квебеку намагався розв’язати лідер ліберальної партії франко-канадець П. Трюдо, якого 1968 р. було обрано прем’єр-міністром Канади. З його ініціативи 1969 р. парламент ухвалив закон про надання французькій мові статусу другої державної на федеральному рівні. Значно більше франко-канадців ставали державними службовцями.

На потреби розвитку провінції почали виділяти додаткові кошти. Сьогодні «квебекський націоналізм» здебільшого має «лінгвістичну» спрямованість і цілком позбавлений ксенофобського, расового відтінку.

Складання тез за розповіддю вчителя

• У Канаді проживає 44 % англомовного населення і 28  франкомовного

населення, переважна частина франкомовного населення проживає у провінції Квебек (82 % населення провінції);

• провінція економічно розвинена, але існує чимало проблем (безробіття серед франкомовного населення, перевага в бізнесі належить англомовному населенню);

• 1968 р. була створена Квебекська партія, метою діяльності якої є вихід Квебеку із Канади, було утворено Фронт визволення Квебеку, який здійснює терористичні акти проти урядовців та англомовного населення;

• 1980 р. було проведено 1-й референдум (40 % проголосувало за вихід із Канади);

• Канадський уряд іде на поступки, здійснює дуже гнучку політику, акцентуючи зусилля на запровадженні двомовності у провінції. Тому 1982 р., коли в державі відзначали свято Конституції, де були відсутні положення про рівноправ’я франко- канадців та англо-канадців, у Квебеку були приспущені прапори на знак трауру;

• 1995 р. було проведено 2-й референдум (49,4 % проголосували за вихід із Канади), але виникли проблеми — індіанці та ескімоси, які живуть у Квебеку, загрожують виділити свої резервації в разі виходу провінції зі складу Канади.

Українсько-канадські відносини

У ч и т е л ь.

Українська діаспора в Канаді — одна з найчисленніших

(понад 1 млн чоловік). У 90-ті роки українсько-канадська діаспора збільшилася за рахунок притоку нових емігрантів, а також через те, що чимало громадян Канади після проголошення незалежності України уперше визнали своє українське походження.

Найбільше жителів українського походження проживає у провінціях Британська Колумбія, Саскачеван, Онтаріо, Альберта, Манітоба, Квебек. Після розпаду СРСР Канада вітала утворення нових незалежних держав. Однією з перших — 2 грудня 1991 р. — вона визнала незалежність України та встановила з нею дипломатичні відносини. У січні 1999р. прем’єр-міністр Канади Жан Кретьєн відвідав Україну. Візит завершився підписанням семи двосторонніх угод та меморандумів.

Представники української діаспори утворили ряд своїх організацій:

• Конгрес українців Канади (КУК) — національна координаційна рада, що об’єднує більшість українських політичних, громадських і церковних організацій;

• Товариство об’єднаних українських канадців (ТОУК) — громадсько- політичний координаційний орган.

У Канаді 47 % української діаспори — православні, 32 % — греко-католики, 21 % — римо-католики. Тут виходять українські газети і журнали: «Український голос», «Новий шлях», «Життя і слово», «Батьківщина». Після проголошення незалежності з’явилося чимало нових можливостей для розширення культурно-освітніх, наукових зв’язків канадських українців з Батьківщиною. Налагоджуються зв’язки бізнесменів Канади з Україною, українськими економічними центрами.

У Канаді встановлено пам’ятники М. Шашкевичу, І. Франку, Т. Шевченку, Лесі Українці, В. Стефанику, жертвам Голодомору, Чорнобилю, писанці.

Метод «Прес»

Висловіть судження щодо необхідності розвитку українсько-канадських відносин на сучасному етапі

V. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда

1. Як би ви розв’язали проблему Квебеку?

2. Як можна покращити українсько-канадські відносини?

Висновок. У повоєнні роки Канада пройшла шлях від англійського домініону до суверенної держави, яка забезпечує гідний рівень життя для своїх громадян. Увійшовши до сімки найбільш розвинених краї світу, Канада щороку відіграє дедалі відчутнішу роль у світі.

І хоча країні не вдалось уникнути серйозних внутрішніх проблем, головною з яких є національна (проблема Квебеку), завдяки енергійним діям урядів більшість проблем вдалося розв’язати.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника та конспект.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: