Віднімання виду 600 – 270. Прості задачі на додавання і віднімання
Мета. Ознайомити учнів з усним відніманням круглих трицифрових чисел від розрядних трицифрових чисел; удосконалювати вміння учнів розв*язувати прості задачі на додавання і віднімання , використовуючи природничий матеріал; мовою
математичних виразів розширити знання дітей про життя птахів; виховувати
любов до птахів, бажання допомагати їм.
Обладнання. ПК, підручник, ілюстрації птахів, картки для групової роботи, таблиця розрядів.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент.
Станьте, діти, посміхніться,
Гостям нашим усміхніться,
Привітайтеся чемненько,
І сідайте всі рівненько.
1.Аутотренінг.
2.Запис числа в зошити.
II. Актуалізація опорних знань.
1.Робота над змістом загадки.
Без сокири і без рук, а дім будує. (Пташка)
III.Мотивація навчальної діяльності.
1.Оголошення теми і мети уроку.
2.Вступна бесіда.
Птахи – окраса природи. Вони прикрашають і оживляють її. У світі налічується майже 10000 видів пташок. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду, біля житла – скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо за ними, як у пошуках їжі стрибають по землі, милуємося польотом, захоплюємося їхнім співом. Не можемо уявити собі лісу без співу пташиного, чарує нас пісня солов*я та жайворонка.
3.Робота над загадкою.
Перший я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене ... (шпаком) .
4.Усний рахунок.
100 + 6 = 106 – видів шпаків
450 – 200 = 250 – кількість разів, що прилітає до гнізда
100 – 5 ∙ 5 = 75 – швидкість польоту
600 – 250 = 350 – гусені знищує за літо сім*я шпаків
Шпак – перший вісник весни. Ці птахи можуть переймати голос інших птахів. Навіть вимовляти окремі слова.
5. Математичний диктант.
Запишіть числа в яких :
3 сот. , 6 дес. В Україні стільки видів пташок.
1 од. III розряду, 6 од. II розряду. Стільки видів пташок зникло за 800 років.
4 сотні. Стільки видів стали рідкісними.
6 од. III розряду, 5 од. I розряду. Стільки видів під загрозою знищення.
IV. Вивчення нового матеріалу з використанням ПК
1. Підготовча робота за вправою №653
2. Пояснення з використанням ПК
Віднімання трицифрових чисел виду 600 – 270
Обчислімо приклад.
600 – 270 =
Спосіб усного обчислення цього виразу: спочатку розкладемо від’ємник на розрядні доданки (200 і 70). Потім застосуємо спосіб послідовного віднімання.
Прокоментуйте обчислення.
3.Первинне закріплення (ПК)
Скористайтеся таким способом усного обчислення виразів, щоб обчислити приклади.
500 – 240 =
900 – 750 =
500 – 240 = 260
900 – 750 = 150
3. № 655 – один учень з місця усно виконує обчислення.
Фізкультхвилинка
V. Закріплення нового матеріалу та розвиток математичних знань.
1.Самостійна робота за № 658.
2. Робота над задачами.
Загадка
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Задача 1. (усно)
1. Ластівка за день приносить корм 400 разів, а соловей на 150 разів менше.
Скільки разів на день приносить корм соловей ?
Задача 2.(усно)
За час будування гнізда пара ластівок приносить у дзьобі 350 грамів глини.
*Скільки грамів глини принесуть дві пари ластівок ? (для учнів середнього рівня)
** Скільки грамів глини принесуть 5 ластівок ?
Задача 3(самостійно з послідуючою перевіркою)
Шпак приносить своїм пташенятам комах 250 разів на добу, а велика синиця – на 150 разів більше, ніж шпак. Дятел – на 100 разів менше, ніж велика синиця.
- Скільки шкідливих комах знищує дятел ? ( для учнів середнього рівня) – жовті
- На скільки комах більше знищує дятел, ніж шпак ? (для учнів високого рівня) – червоні
- Скільки шкідливих комах знищать усі птахи ? ( для роботи разом)
4. Робота в групах
Цікаві відомості про птахів ви дізнаєтесь коли виконаєте перетворення.
I група
270 см = ... м ...см - зріст страуса
1 кг = .... г – маса яйця страуса
II група.
160 см = ... м ... см - довжина тіла лебедя- шипуна
20 дм = ... см – розмах крил лебедя
400 мм = ... см – висота карликового пінгвіна
III група
27 см = ... мм – довжина тіла горлиці
540 мм = ... см – розмах крил горлиці
200 – 50 = .... – маса яйця горлиці
120 см = ... м ... см – висота імператорського пінгвіна
VI.Підсумок уроку.
- Що нового дізналися на уроці?
- Чого ми навчилися ?
- Що повторили ?
- Чому так говорить народна мудрість «Де багато пташок, там немає комашок»
19 березня – відзначають День птахів. За даними Міжнародної спілки охорони природи у всьому світі під загрозою перебуває близько 600 видів пташок, яких занесено до Червоної книги.
VII. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання
№№ 662, 657
Автор: Мяло Алла Миколаївна