Дитячі розваги взимку. Складання діалогів з дотриманням правил мовленнєвого етикету
Мета: ознайомити учнів з правилами спілкування по телефону;формувати комунікативну компетентність: уміння знаходити і виправляти помилки в діалогах, будувати діалоги з дотриманням правил мовленнєвого етикету; активізувати словниковий запас учнів, виховувати ввічливість, спостережливість, інтерес до зимових розваг, любов до рідної природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням розваг дітей у зимову пору.
Хід уроку
І Емоційний настрій на урок. (1хв.)
Дзвоник, дзвоник не стихає ,
Школярів усіх скликає.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок-
Починається урок.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.(2 хв.)
- Подумайте і скажіть, який має бути наш урок?
( Навчальним, цікавим, веселим, загадковим)
-А ви на уроці якими повинні бути?
( Уважними, активними, наполегливими..)
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.( 1 хв.)
(Передбачення.)
1. Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь про що ми будемо говорити на уроці.
- Що за диво? Все село
Білим пухом занесло…
Дива зовсім тут нема -
Це в село прийшла (----).
- Так, ви вгадали, це зима.
- Чим вам подобається зима?
сніг ковзани іній
-А як назвати одним словом: баба снігова,лижі, ковзани, сніжки , санчата?
( Зимові розваги)
3.Бесіда про зимові розваги за ілюстраціями на с. 21 зошита.( 3 хв. )
- Як розважаються діти?
- Які розваги полюбляєте ви найбільше ?
- Як краще розважатися: самому чи з друзями?
Коментар: формування комунікативної компетентності.
ІVФізкультхвилинка.( 2 хв.)
Щось не хочеться сидіти,
треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
на сусіда подивись.
Руки вгору,руки в боки,
вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Так повторим кілька раз.
За роботу - все гаразд.
Коментар: формування здоров’язберігаючої компетентності.
V.Уточнення та усвідомлення теми і мети уроку.( 1 хв. )
Учитель повідомляє, що на уроці учні будуть учитися запрошувати друзів на прогулянку, ознайомляться з правилами ввічливої розмови по телефону, навчаться ділитися з товаришами своїми враженнями від прогулянки.
Коментар:формування компетентності уміння вчитися.
1.Редагування діалогу (завдання 2) (4 хв.)
(Учитель зачитує поданий діалог. Учні ознайомлюються з правилами розмови по телефону, запропонованими Знайком.)
- Алло! Андрію, ходімо на гірку кататися!
- Це не Андрій, а його мама.
- А де Андрій?
- Він застудився і гуляти не може.
- Ну, добре, буду кататися сам.
Підказка.
Під час розмови по телефону дотримуйся таких правил:
1.Привітайся з тим хто взяв трубку.
2.Назви своє ім’я.
3. Якщо трубку взяв не той, з ким ти хочеш поговорити,
чемно попроси покликати його.
4.Якщо той з ким ти хочеш поговорити ,не може підійти
до телефону,вибачся і попрощайся з тим , хто тобі відповів.
5.Під час розмови будь чемним, не перебивай співрозмовника.
6. По телефону довго не розмовляй.
7.У кінці розмови попрощайся.
(Школярі називають помилки , яких припустився Андрійко, і виправляють їх.)
Коментар:формування соціокультурної компетентності.
2. Робота в парі.
Кожен учень із сусідом по парті редагує поданий діалог,виправляючи помилки. Одна - дві пари учнів озвучують відредагований діалог.
Коментар:формування компетентності вміння учитися.
3.Гра « Запрошення на прогулянку».Робота в групі.
- Складання діалогу – розмови по телефону на задану тему «Запрошення на прогулянку»( завд. 4)
Клас ділиться на 5 груп ( за кількістю малюнків ). Під час виконання цього завдання школярі закріплюють правила розмови по телефону. На підготовку
діалогу відводиться 2- 3 хвилини, після чого групи озвучують складені діалоги . Клас стежить за дотриманням співрозмовниками правил спілкування.
Коментар:формування компетентності уміння вчитися.
4.Складання діалогу про враження від прогулянки ( завд. 5) – диференційовано .
Сильніші учні складають самостійно , а діти з середнім та низьким рівнем розвитку отримують картки , де записані вже складені діалоги . Після підготовки ( 2-3 хв.) кілька пар озвучують складені діалоги, а учні, які отримали картки, читають їх в ролях.
Коментар:формування комунікативної та соціокультурної компетентностей.
VІІ Підсумок уроку.
-Якими є ваші враження від уроку?
- Чи виправдилися ваші очікування?
- Подякуйте один одному за цікавий урок, взаєморозуміння, взаємодопомогу.
- Мої очікування теж справдились, адже ви вчились і вже вмієте висловлювати думки точно і красиво, а ваше мовлення збагатилося образними словами і виразами.