Роль нирок у підтриманні водно-сольового гомеостазу

Цілі уроку: сформулювати поняття про рефлекторний характер виведення сечі, ознайомити учнів з особливостями будови сечового міхура й роллю нирок у підтриманні водно-сольового гомеостазу; ознайомити учнів з найбільш поширеними порушеннями діяльності органів виділення, а також із заходами їх профілактики.

Обладнання й матеріали: таблиця «Видільна система», схема будови нефрону, вологі препарати нирок ссавців, модель нирки, кінофільм «Будова й робота нирки».

Базові поняття й терміни: антидіуретичний гормон, сечовий міхур, сфінктери, довільне сечовипускання, низхідна інфекція, висхідна інфекція, нефрит, пієлонефрит, гломерулонефрит, камені, уретрит, цистит, урологія, лікарські рослини.

Концепція уроку

Обговорити механізм регуляції процесів виділення; звернути увагу учнів на взаємодію нервової та гуморальної систем регуляції, коли зміна концентрації солей у крові сприймається рецепторами в стінках судин, які передають сигнал до центру сечовиділення

в проміжному мозку (це впливає на активність гормональної системи і призводить до стимуляції або пригнічення виділення антидіуретичного гормону); підкреслити роль нирок як головного регулятора водно-сольового обміну організму; розглянути особливості

будови сечового міхура, показати вплив кори головного мозку на процес сечовипускання; обговорити причини виникнення й симптоми основних порушень функціонування видільної системи; показати наявність двох основних шляхів поширення інфекцій, що уражають видільну систему (низхідні й висхідні інфекції); розповісти про заходи профілактики цих порушень, а також про лікарські рослини, що використовуються для лікування захворювань нирок.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Що таке абсорбція?

2. Що таке секреція?

3. Перелічіть складові частини нефрону.

4. Укажіть функції, які виконують різні частини нефрону.

III. Вивчення нового матеріалу

Робота з таблицею

Сечовий міхур — м’язовий мішок, що складається з гладкої мускулатури, покритий перехідним епітелієм і є резервуаром для сечі. Має два сфінктери, що дозволяють здійснювати сечовипускання довільно.

Заповнення таблиці

Заходи профілактики захворювань видільної системи:

- правильне харчування;

- своєчасне лікування зубів;

- загартування організму;

- контроль лікаря за прийомом ліків;

- дотримання особистої гігієни.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

1. Який гормон регулює процес сечовипускання?

2. Що таке висхідна інфекція?

3. Що вивчає урологія?

4. Перелічіть заходи профілактики захворювань нирок.

Самостійна робота учнів

1. Які чинники можуть впливати на інтенсивність процесів виділення сечі?

2. Як алкоголь впливає на роботу нирок?

3. Які лікарські рослини використовуються для лікування нирок? (Кавун, лимон, хвощ польовий, липа, кріп, селера, кмин, мучниця звичайна, звіробій продірявлений, горець пташиний, шипшина)

V. Домашнє завдання


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: