Розвиток статевих клітин

Цілі уроку: ознайомити учнів із будовою яйцеклітин і сперматозоїдів, розглянути процеси утворення й розвитку чоловічих та жіночих статевих клітин, проаналізувати схожість та відмінність процесів сперматогенезу та овогенезу.

Обладнання й матеріали: таблиці зі схемами будови чоловічих та жіночих статевих органів, схеми сперматогенезу та овогенезу, схеми будови яйцеклітини і сперматозоїда.

Базові поняття й терміни: сперматозоїди, яйцеклітини, сперматогенез, оогенез, дозрівання, мейоз, поділ клітин.

Концепція уроку

Ознайомити учнів із будовою яйцеклітин і сперматозоїдів; сформулювати поняття «сперматогенез», ознайомити учнів з головними етапами та особливостями розвитку сперматозоїдів; сформулювати поняття «оогенез», ознайомити учнів з головними етапами та особливостями розвитку яйцеклітин; порівняти особливості розвитку яйцеклітин і сперматозоїдів, проаналізувати причини відмінностей у розвитку цих двох типів клітин.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Які органи належать до внутрішніх жіночих статевих органів?

2. Які органи належать до внутрішніх чоловічих статевих органів?

3. Де утворюються жіночі гамети?

4. Де утворюються чоловічі гамети?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Сперматогенез — це процес розвитку сперматозоїдів у людини.Сперматогенез відбувається в сім'яних канальцях чоловічої гонади — сім'янику. Процес сперматогенезу складний, він завершується в період статевої зрілості утворенням сперматозоїдів — зрілих чоловічих статевих клітин, здатних до запліднення. Повному дозріванню передує дворазовий (такий, що швидко настає один за одним) поділ, у результаті якого в ядрі статевої клітини залишається половина хромосом (23 замість 46). Розрізняють чотири періоди сперматогенезу: розмноження,  ріст, дозрівання й формування. У період розмноження сперматогонії (первинні чоловічі статеві клітини) кілька разів діляться шляхом мітозу. У період росту утворені клітини збільшуються в розмірах, а їхні ядра проходять першу фазу (профазу першого поділу) мейозу. У результаті вони стають сперматоцитами першого порядку. У період дозрівання проходять наступні фази мейозу, й утворюються

сперматоцити другого порядку (після першого поділу) і сперматиди (після другого поділу). З одного сперматоциту першого порядку утворюються спочатку два сперматоцити другого порядку, а потім чотири сперматиди. Під час періоду формування сперматиди перетворюються на зрілі чоловічі статеві клітини — сперматозоїди. Зрілий сперматозоїд людини складається з голівки, шийки і хвоста. Голівка овальна, трохи сплющена з боків, містить найістотнішу частину сперматозоїда — ядро, оточене тонким шаром протоплазми. Шийка містить видозмінену центросому, яка сприяє процесові поділу заплідненого яйця. Хвіст призначений для активного пересування сперматозоїда в рідкому середовищі. У результаті коливальних рухів хвоста сперматозоїд може самостійно рухатися голівкою вперед зі швидкістю 2–3 мм за хвилину.

Оогенез — це процес розвитку яйцеклітин у людини. Процес розвитку яйцеклітин пов'язаний з ростом і розвитком первинних фолікулів, розміщених у корковому шарі яєчника. Первинний фолікул складається з незрілої яйцеклітини, оточеної шаром епітеліальних клітин і сполучною тканиною. У першу (фолікулярну) фазу менструального циклу починається ріст одного або кількох первинних фолікулів, але стадії повного дозрівання досягає зазвичай один фолікул; інші зазнають регресу. Процес дозрівання фолікула за 28-денного менструального циклу вкладається в 14 днів (за 21-денного — у 10–11 днів). Розрізняють три періоди оогенезу: розмноження, росту й дозрівання. У період розмноження відбувається збільшення кількості оогоніїв (первинних жіночих статевих клітин) шляхом мітотичних

поділів. У період росту поділ оогоніїв припиняється, і вони утворюють ооцити першого порядку. Ооцити заглиблюються в тканини яєчника, вкриваються оболонками й утворюють фолікули. У кінці періоду росту в ооциті відбувається накопичення жовтка. Протягом періоду дозрівання відбуваються два поділи мейозу, у результаті яких у ядрі статевої клітини залишається половина хромосом (23 замість 46). Після першого поділу утворюються ооцит другого порядку й перше полярне тільце, а після другого — зріла яйцеклітина і друге полярне тільце. Полярні тільця не беруть участі у процесах розмноження й виконують функцію видалення зайвого генетичного матеріалу. Таким чином, на відміну від сперматогенезу, під час оогенезу з однієї вихідної клітини утворюється лише одна

повноцінна зріла гамета.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

1. Які етапи виділяють у ході сперматогенезу?

2. Які етапи виділяють у ході оогенезу?

3. Які процеси відбуваються в періодах дозрівання сперматогенезу?

4. Які процеси відбуваються в періодах дозрівання оогенезу? Самостійна робота учнів

Чому під час оогенезу утворюється лише одна повноцінна зріла гамета, а під час сперматогенезу — чотири? (Головне завдання оогенезу — накопичити в одній яйцеклітині якомога більше поживних речовин, а головне завдання сперматогенезу — сформувати якомога більше рухливих сперматозоїдів, кожен з яких має обмежений запас поживних речовин)

V. Домашнє завдання


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: