Озера. Болота. Штучні водойми

Мета: формування знань про озера та походження озерних котловин, про болота, їх походження та значення; ознайомлення з особливостями штучних водойм; розвиток практичних навичок визначати географічне положення озер і водосховищ за картами атласу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручники, атласи, настінна карта півкуль, зображення озер, гребель на річках.

Опорні поняття: річка, води суходолу, тектонічні рухи, земна кора.

Базові поняття: озеро, типи озер, болото, водосховище, канал, ставок.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Прийом «Географічна розминка» (без атласів і карти)

Де знаходяться річки: Волґа, Дніпро, Амур, Міссісіпі, Мюррей, Конґо, Амазонка, Ніл, Хуанхе, Янцзи, Інд, Ґанґ?

2. Прийом «Бліц-опитування»

• Згадайте, з яких частин складається гідросфера?

• Які водні об’єкти відносять до вод суходолу?

• Яке значення мають річки в житті людини?

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Дивуй!»

Крім річок, найважливішими накопичувачами води на суші є озера, болота, водосховища. Озера іноді порівнюють з мініатюрними морями. Їх форма, розміри, склад і походження надзвичайно різноманітні. Так, у пустелях Центральної Азії є дивовижні «блукаючі» озера, які змінюють своє місце розташування. Існують на Землі озера, заповнені не водою, а кислотою або гарячим асфальтом, а є озера з «мертвою» та «живою» водою — як у казці! Але все-таки головна цінність озер — це прісна вода. Озера можна створити штучно, тоді їх називають водосховищами. Найважливішими водними об’єктами є також болота, які донедавна вважалися непотрібними природними об’єктами. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про особливості озер, боліт, штучних водойм, з’ясуєте їх роль у житті та господарській діяльності людини.

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгорнутий план етапу

1. Що таке озеро? (Прийом «Мозкова атака»)

2. Типи озер. (Робота з підручником та атласом)

Складання «шпаргалки» (опорної схеми) з типів озер та наведення прикладів за кожним типом.

3. Болота та штучні водойми. (Робота в парах, з підручником; прийом «Учитель — учень»)

Один учень вивчає болота (можна скласти план), другий — водосховища, потім вони розповідають одне одному навчальний матеріал.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Географічний практикум»

Завдання 1. Знайдіть та підпишіть на контурній карті такі озера: Каспійське, Байкал, Великі, Вікторія, Танґаньїка, Ньяса, Ейр, Чад.

Завдання 2. Складіть характеристику географічного положення озера (на вибір) за планом.

• В якій частині якого материка знаходиться?

• Між якими меридіанами знаходиться?

• Форма та приблизні розміри.

• Які географічні об’єкти знаходяться поблизу?

Завдання 3. Продовжте ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків.

 

1. Наведіть приклади використання озер і водосховищ у житті та господарській діяльності людини.

2. Використовуючи фізичну карту України, наведіть приклади озер стічних і безстічних.

* Прийом «Питання знавцям»

• Озеро Байкал — унікальне і неповторне. У чому полягає особливість цього озера і чим вона пояснюється?

• На озерах нерідко виникають сильні вітри. Як пояснити їх походження?

• Про позитивну роль водосховищ у господарській діяльності людей відомо. А чи існують негативні наслідки їх створення? Якщо так, то які саме?

VI. Підсумки уроку

Прийом «П’ять речень» — «Мікрофон»

Передаючи по ланцюжку уявний мікрофон, учні п’ятьма реченнями формулюють висновки уроку.

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати текст параграфа.

• Скласти п’ять запитань-«чомучок» до тексту параграфа.

• П’ятьом-шістьом учням самостійно опрацювати тему «Льодовики. Вічна мерзлота».

• Об’єднатися в групи, принести папір, маркери.

Додатковий матеріал до уроку

• Байкал — найглибше озеро планети. Його глибина — 1620 м. Тут накопичено 23 тис. км3 води. В улоговину Байкалу можна влити 92 таких моря, як Азовське, а також воду всіх п’яти американських Великих озер, загальна площа яких у вісім разів більша за площу Байкалу. Сюди несуть свої води 336 річок, а витікає лише одна, але могутня ріка Анґара. Влітку Байкал зменшує спеку навколишньої території, а взимку — пом’якшує суворі сибірські морози. В озері сформувався унікальний тваринний світ, який налічує понад 2,5 тис. видів, 75 % яких ніде, крім Байкалу, немає.

• Найдовшим серед прісноводних озер є африканське озеро Танґаньїка. З півночі на південь воно простяглося на 670 км. Цікаво, що це озеро за своєю глибиною (1435 м) поступається лише Байкалу. Воно також скидового походження. Обидва озера дуже схожі за конфігурацією та розмірами. Подібно до Байкалу, Танґаньїка, приймаючи безліч річок, випускає лише одну. Але якщо Байкал замерзає взимку на п’ять місяців і ніколи не нагрівається вище за +12 °С, то Танґаньїка не охолоджується нижче за +23 °С. До того ж, води в Байкалі вдвічі більше, ніж у Танґаньїці.

• Озеро Самбар в Індії вісім місяців на рік буває солоним і чотири — прісним. Його площа — 160 км2. За час сильної восьмимісячної посухи з озера видобувають 200 тис. тонн кухонної солі. А з червня до жовтня через безперервні дощі вода в озері опріснюється.

• Найбільш мертвим є не Мертве море, а озеро Смерті на острові Сіцілія. На його берегах немає жодної билинки, а на ту, що потрапить в озеро, чекає неминуча загибель. Виявляється, що з дна озера б’ють два джерела концентрованої кислоти, які отруюють воду.

• У Карпатських горах на території нашої країни поблизу міста Свалява Закарпатської області на висоті 700 м над рівнем моря біля селища Синяк є однойменне озеро. Розчинені в ньому сполуки Сульфуру (сірки) надають воді інтенсивного блакитного забарвлення.

• На території Волинської області України поблизу стародавнього Оконська Маневицького району є невеличке озеро з надзвичайно прозорою водою. Озеро ніколи не замерзає. Температура води в ньому не змінюється протягом року і становить +9 °С. Оконська криниця має карстове походження. Підземні води під великим тиском вириваються з її дна у вигляді своєрідних гейзерів.

• У пониззі Дунаю є найбільше в Україні прісноводне озеро Ялпуг, сполучене з озером Кугурлуй, з якого витікає кілька невеликих річок — приток Дунаю. Одна з них — Велика Ріпіда. Під час повені, коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень витоку Ріпіди, вона несе свою воду з Дунаю в ці озера.

• У Східній Африці є озеро, яке називають «каструлею». Воно знаходиться неподалік від вулкана Китуро. Під час виверження лава стікає в озеро, вода в ньому закипає, і риби та водорості варяться. Саме в ці дні озеро перетворюється на гігантську «каструлю». Коли виверження вулкана вщухає, мешканці виловлюють рибу, що зварилася в озері.

• Найбільші озера світу.

Назва

Країна

Поверхня, км2

Глибина, м

Каспійське

Росія — Іран — Казахстан — Азербайджан — Туркменістан

376 000

1025

Верхнє

Канада — США

82 100

393

Вікторія

Кенія — Танзанія — Уґанда

69 463

80

Аральське*

Казахстан — Узбекістан

51 100

61

Гурон

Канада — США

60 000

208

Мічіґан

США

57 800

281

Танґаньїка

Бурунді — Танзанія — Конґо — Замбія

31 986

1470

Байкал

Росія

31 500

1620

Велике Ведмеже

Канада

30 000

137

Ньяса

Малаві — Мозамбік — Танзанія

28 878

706

* Третина Аральського озера, відомого також під назвою Аральського моря, зникла в результаті реалізації проектів зрошення.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: