Передня Азія

Мета: шляхом використання ігрових форм роботи закріпити та систематизувати знання учнів про розвиток найдавніших держав Передньої Азії; створити в уяві учнів цілісну картину історичного розвитку регіонів Передньої Азії, Близького Сходу в давнину; повторити та закріпити знання понять і термінів з теми «Передня Азія»; формувати в учнів уміння порівнювати культурні досягнення народів Давнього Сходу та оцінювати внесок кожного з них у світову історію; виховувати інтерес до історії народів; розвивати творчі здібності учнів. 
Обладнання: ілюстрації, «дерево знань» та смайли, «снігова куля», реквізит для інсценування, атласи, ноутбук. 
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий урок. 
Форма проведення уроку: історичний конкурс. 
Хід уроку: 
І. Організаційний момент. 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. 
1. Повідомлення теми та мети уроку. 
2. Проведення вправи «Очікування» ( на «дерево знань» чіпляються написані на смайликах очікування учнів від уроку). 
ІІІ. Актуалізація знань і вмінь учнів. 
1. Вправа-гра «Снігова куля» ( для виконання вправи потрібно 5 учнів, які будуть основними гравцями; куля передається учнями один від одного, кожен гравець повинен пояснити загаданий термін та передати кулю, загадуючи іншому гравцю новий історичний термін). 
Історичні терміни: 
- історія, 
- культура, 
- імперія, 
- календар, 
- загарбницькі війни, 
- цар, 
- хронологія… 
2. Практична вправа «Подорож історичною картою» (користуючись атласами, учні відповідають на питання вчителя). 
1. Назвати річки, що протікають через Межерічча. ( Тигр і Євфрат) 
2. Назвати та показати місто, яке називали «Ворота Божі». ( Вавилон) 
3. Назвати військову державу, що розташована у верхній течії р.Тигр і вела безперервні загарбницькі війни. (Ассирія) 
4. Назвати столицю Ассирійської імперії, яку називали «містом крові». (Ніневія) 
5. Назвати країну, через яку протікає річка Йордан. (Палестина) 
6. Назвати країну де зараз знаходиться сучасний Іран. (Персія) 
7. Назвати найвідоміші міста Дворічча. (Вавилон, Ур, Ларса…) 
3. Конкурс малюнків на тему: «Міфи давнього Вавилону» (конкурсанти виходять до дошки, демонструють та пояснюють свій малюнок). 
Конкурс закінчується відео сюжетом «міф про Вавилонську вежу». 
РУХАНКА «йдемо полювати на лева» 
4. Конкурс « Картинна галерея» (вчитель демонструє ілюстрації та пропонує учням відповісти що на них зображено) 
5. Конкурс «Джерелознавець» (учням пропонується впізнати героя чи подію за отриманими листами). 
1. «З усіх країн, які я знаю, на тій землі зростають, без сумніву, найкращі овочі і зерно. І навпаки, фруктові дерева там взагалі не ростуть».(Грецький історик Геродот про Межиріччя) 
2. «Якщо хтось сховає раба, який утік від господаря, того треба убити. Якщо син вдарить батька, йому потрібно відрубати руку». (Закон царя Хаммурапі) 
3. «Горе тобі, місто криваве, сповнене обману і безперервного грабунку! Вершники мчать, виблискує меч і блищать списи! Убитих безліч, скрізь гори трупів.». (Біблія про зруйнування Ніневії) 
4. «Послухай, синку, поради батька свого, і не відкидай науки матері своєї. Шість речей ненавидить Ягве: очі пишні, брехливий язик, і руки, що кров неповинну ллють...». (Із «Повчань Соломонових») 
5. «Головна доблесть ... (персів) — це мужність. Немає нічого гіршого ... (для персів), ніж брехати, а також робити борги». (Геродот про персів) 
6. «Жодному ворогові, який нападає на їхні землі, вони не дають втекти. І ніхто не може їх наздогнати». (Геродот про скіфів) 
6. Гра «Заморочки із бочки» (витягуючи питання із вази, учень загадує загадки класу). 
1. Матеріал, з якого в Межиріччі робили різні предмети: посуд, серпи, книжки, навіть цвяхи.(Глина) 
2. Цю таблицю впорядкували вавілоняни (халдеї),а пізніше її запозичив у них знаменитий грецький учений Піфагор. (Таблиця множення) 
3. Фінікійці навчились плавити його, робили з нього різні вироби. (Скло) 
4. Важливе джерело, для вивчення історії Передньої Азії, книга всіх часів і народів. (Біблія) 
5. «Дерево життя» в Південному Дворіччі. (Фінікова пальма) 
6. Писемність в давній Месопотамії. (Клинопис) 
7. Конкурс «Подарунок людству» (Представники кожної команди виходять і символічно дарують людству досягнення свого народу, коротко розповідаючи про них) 
1. Шумер, Аккад 
Ми даруємо одразу декілька корисних відкриттів: гончарний круг, колесо, плуг, сівалку, вітрильний човен. Без них подальший розвиток людства 
був би не таким успішним. Уявіть собі, що люди не могли б їздити на возах та колісницях, плавати поморю на вітрильнику. Чи далеко б вони могли подорожувати? А як можна було б займатися землеробством без плуга та сівалки? Отже, користуйтесь та згадуйте про нас добрим словом! 
2. Вавилон 
Наш народ зробив великий внесок у розвиток людства — перший в історії писаний збірник законів Хаммурапі. Як могло б жити людське суспільство без правосуддя? Адже кожен діяв би на власний розсуд, а злочинці залишалися б безкарними, у суспільстві запанували б хаос і безладдя. А ще ми досягли великих успіхів в математиці. Саме халдеї склали таблицю множення, яку пізніше запозичили у нас знаменитий грецький учений Піфагор. 
3. Фінікія 
Наша найбільша гордість і найкращий подарунок людству — це алфавіт. І хоча його 22 літери позначають лише приголосні звуки, він більш досконалий за попередні способи письма: піктографію, клинопис чи ієрогліфи. Тепер людям не доведеться запам’ятовувати сотні знаків, щоб записати свої думки. А ще ми даруємо скло, яке наші майстри навчилися виплавляти, змішуючи білий морський пісок із селітрою. Із цього скла виходить дивовижний посуд та дзеркала. Наш третій подарунок — чудова пурпурова фарба для тканини, здобута з глибин морських. Пурпуровий 
одяг надовго стане символом вищої влади, навіть римські імператори носитимуть пурпурові туніки. 
4. Давньоєврейське царство. 
А ми даруємо людству Книгу всіх книг — Біблію. Саме єврейська Біблія — Танах — є частиною сучасної християнської Біблії, яку називають Старим Заповітом. Біблія — священна книга мільйонів християн та євреїв. Але це не лише святиня, а й важливе історичне джерело, в якому згадується про велику кількість давніх подій. Також наш народ чи не першим почав вшановувати єдиного Бога. 
4. Персія 
Наші предки — благородні арії — подарували людству мову санскрит, яка, на думку вчених, є основою багатьох сучасних мов. Наш цар Дарій І 
запровадив поштову кінну службу. 
5. Велика Скіфія 
Ми виготовляли найкращу на той час кінську збрую. По всьому степу ми спорудили величні поховання наших вождів — кургани (Солоха, Чортомлик, Товста Могила, Гайманова Могила, Куль-Оба). Без них та без так званих «скіфських баб» важко уявити сучасний ландшафт Причорномор’я. Скарби, знайдені в цих курганах, є шедеврами світової культури(наприклад, золота пектораль з Товстої Могили). 
IV. Підбиття підсумків уроку. 
Обговорення «Очікувань». 
Виставлення і коментар оцінок. 
Інсценування міфу «Про Всесвітній потоп». 

V. Домашнє завдання. 
Опрацювати $ розділи. дати відповіді на питання. 
Виконати поточний контроль № .

Автор: Коржинська Наталія Сергіївна


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: