Промисловість будівельних матеріалів

Мета: дати характеристику галузі (значення, склад, сировинна база, територіальна структура); пояснити чинники розміщення різних типів підприємств; ознайомити з основними проблемами галузі та перспективами розвитку; удосконалювати навички роботи з картами (показ основних районів і центрів лісової та деревообробної промисловості); виховувати ділові якості, вміння приймати рішення.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

I. Актуалізація опорних понять

II. Мотивація навчальної діяльності

III. Вивчення нового матеріалу

IV. Первинна перевірка засвоєних знань

V. Закріплення знань

VI. Домашнє завдання

Матеріали до етапів уроку

I. Актуалізація опорних понять

Які корисні копалини неметалевої групи залягають у над­рах України? Як їх використовують? Які будівельні матеріали ви знаєте?

II. Мотивація навчальної діяльності

Поміркуйте, чому будівельну галузь називають однім із ло­комотивів внутрішнього попиту? (Які темпи розвитку цієї галузі спостерігаються останніми роками? Продукція яких галузей промисловості потрібна в будівництві?)

III. Вивчення нового матеріалу

1. Особливості галузі

Промисловість будівельних матеріалів — галузь, що ви­пускає матеріали, вироби, деталі та конструкції для всіх видів будівництва.

• Продукція галузі різноманітна і потрібна повсюди, її можна поділити на такі групи: стінові матеріали (цегла, панелі — гіп­сові, бетонні, шлакобетонні); з’єднувальні матеріали (цемент, гіпс); покрівельні матеріали (шифер, черепиця, руберойд, толь), будівельне скло, різноманітні ізоляційні, облицювальні матеріали, кераміка, фаянс тощо.

• Основною сировинною базою промисловості будівельних мате­ріалів є корисні копалини: мергель, вапняк, доломіт, глина, пісок, крейда тощо.

• У виробництві будівельних матеріалів використовують від­ходи різних виробництв інших галузей (широкі міжгалузеві зв’язки).

• За даними таблиці «Виробництво основних видів промислової продукції за 2003–2007 рр.» визначте обсяги виробленої про­дукції. Які зміни відбулися в обсягах виробництва за останні чотири роки?

24-1

2. Чинники розміщення підприємств галузі (картки чинників)

• Сировинний. На цей чинник орієнтуються видобуток і пер­винна обробка піску, щебеню, гравію, виробництво цементу, вапна, гіпсу і стінових матеріалів.

• На споживача орієнтується виробництво залізобетонних кон­струкцій, будівельного і віконного скла, шиферу та ін. (тобто крихких, незручних у транспортуванні виробів).

3. Проблеми й перспективи розвитку галузі

Однією з проблем будівельної галузі є застарілі технології та недосконалість очисних споруд, тому підприємства галузі за­вдають шкоди навколишньому середовищу. Особливо небезпечні підприємства цементної промисловості.

У перспективі передбачаються реконструкція технічної бази промисловості будівельних матеріалів, подальші механізація та автоматизація технологічних процесів, розширення випуску нових будівельних матеріалів, ефективних збірних будівельних елементів, легких та економічних великомірних конструкцій і виробів поліпшеної якості, а також комплексне використання сировини, широке впровадження матеріалів супутнього видобутку, вторинної сировини, підвищення якості виробів для будівництва. Географія галузі розширюватиметься з урахуванням подальшого комплексного розвитку економічних районів та областей України, забезпечення повного виконання обсягів будівельно-монтажних робіт.

IV. Первинна перевірка засвоєних знань

Завдання 89. Менеджеру будівельної компанії, який одер­жав замовлення на будівництво житлового будинку, необхідно продумати маршрути до найближчих міст, де є підприємства — постачальники будівельних матеріалів (за атласом). Намалюйте схему та поясність свій вибір маршруту.

1. Побудувати будинок у Павлограді.

Приклад виконання

24-2

2. Побудувати будинок у Корсунь-Шевченківському (Черкаська область).

3. Побудувати будинок у Червонограді (Львівська область).

Примітка. Бетон — це сучасний будівельний матеріал, ви­готовлений із гравію (дрібних камінців), піску і цементу. У ре­зультаті змішування з водою бетон утворює щільну масу, яка стає твердою за кілька годин. Якщо до бетону додати сталеві стрижні, вийде надзвичайно міцний залізобетон. Цемент — в’язкий мате­ріал, який виготовляють з вапняку.

V. Закріплення знань

Завдання 90. Виберіть правильні відповіді (за картою атласу).

1. Центри цементної промисловості:

а) Кіровоград;

б) Кам’янець-Подільський;

в) Умань;

г) Балаклея.

2. Центри промисловості збірних залізобетонних конструкцій:

а) Іллічівськ;

б) Каховка;

в) Ковель;

г) Рубіжне.

3. Центри промисловості стінових матеріалів:

а) Ужгород;

б) Попасна;

в) Чернігів;

г) Чернівці.

4. Центри скляної промисловості:

а) Костянтинівна;

б) Лисичанськ;

в) Конотоп;

г) Славута.

5. Центри порцеляно-фаянсової промисловості:

а) Коростень;

б) Житомир;

в) Городниця;

г) Бахчисарай.

VI. Домашнє завдання

Читати відповідний матеріал підручника.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: