Мета: вчити учнів усвідомлювати книжку як засіб спілкування з автором;
сприяти розвитку і вдосконаленню усного мовлення, розвивати критичне мислення;
формувати в учнів осмислене ставлення до загальнолюдських цінностей, формувати оцінні судження щодо ознак добра і зла, навики узагальнювати прочитане;
виховувати віру в силу добра; прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: тематична виставка книг, портрет В.О.Сухомлинського,
тексти оповідань, мікрофон.
Форми і методи: парні і групові методи роботи; метод передбачення за прислів’ями і ключовими словами; „асоціація”.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Добрий день! У добрий час Всіх гостей вітаємо Здоров’я й творчих успіхів Вам усім бажаємо.
II. Оголошення теми і мети уроку.
Світ прекрасний навколо тебе Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори та ріки - Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
Сьогодні у нас урок позакласного читання і його тема „Людина починається з добра ”,
На дошці записані рядки вірша. Прочитайте їх. Чи відповідають вони даній темі?
Живи., добро звершай - Та нагород за це не вимагай.
- Давайте поговоримо про те, як ви розумієте ці слова, і взагалі, що таке добро, що означає бути доброю людиною.
- У вас на столі і у кожного в папці є записаний початок речення. Ви за 1 хвилину повинні подумати і продовжити його.
Метод „Мікрофон ”
1. Людина повинна робити добро, щоб...
2. Людське серце і душа має бути...
3. Добра людина це така,...
- Який слід повинна людина залишити після себе? (..., написати книги) Робота з виставкою книг.
- До уроку ви повинні були прочитати книжки, в яких прославляється добро.
- Назвіть книги, які ви бачите на виставці.
- А в яких книжках є дуже багато оповідань про любов до батьків, повагу до людей похилого віку, милосердя до немічних, турботу про тварин? Книги В.Сухомлинського „Казки школи під голубим небом”, „Чиста
криниця”.
- Хтось прочитав чи, може, хтось читає ці книжки?
- Хто з вас бажає прорекламувати книжку так, щоб у нас виникло бажання її прочитати?
Рекламний ролик.
- Хто такий Василь Сухомлинський? Як склався його життєвий та творчий шлях? Про це готувала група „Всезнайки”.
В.О.Сухомлинський залишив великий слід на землі, він написав багато оповідань для дітей, дорослих, дуже багато потрібних робіт для вчителів, виховав багато поколінь.
Група „Розумники” підготувала прислів'я про добро.
„ Закінчи прислів ’я ”
Учень починає прислів’я, а учні з інших груп його продовжують.
Група „Читайлики” підготувала літературну вікторину „З якого твору ці рядки?”
III. Усвідомлення нового матеріалу.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати твори В.Сухомлинського.
Але спочатку ви повинні зробити передбачення описаних подій за назвою твору, прислів’ям і ключовими словами.
Як Сергійко навчився жаліти Найважливіше - примусити себе відчувати. Хлопчик, дівчинка, здивувався, не бачила, не міг уявити, страшно, темрява, жаль.
- Як ви думаєте, про що, про кого буде розповідатися у цьому творі? (Думки учнів)
- А зараз ми перевіримо чи справдились ваші передбачення.
Робота над оповіданням.
Завдання: Знайдіть словосполучення слів з переносним значенням, стиснув жаль - шкода
стукав дощ - розбудив шум - Словникова робота
1. Читання тексту учнями.
2. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.
3. Чи є в тексті незрозумілі слова?
- Кого і де зустрів Сергійко?
- Що робила дівчинка?
- Що здивувало хлопця?
- Що допомогло хлопцеві зрозуміти як живе дівчинка в темряві? (зачитати)
- Зачитаємо оповідання в особах.
Дівчинка
Сергійко
Автор
- Яка головна думка твору?
(треба навчитись відчувати душею інших людей, ніколи не сміятися над вадами інших, потрібно бути терпеливим до чужого горя, не залишати на одинці немічних, інвалідів)
- Як ви думаєте, чому В.Сухомлинський написав для нас це оповідання? Робота в групах
ї група „Ви співавтори'”. Продовжіть це оповідання.
II група „Ми режисери”. Складіть фільм.
III група „Ми журналісти”. Інтерв’ю у хлопчика.
Я кореспондент газети „Шкільне життя”.
Запитання до хлопчика:
- Чи ти відразу зрозумів, що дівчинка сліпа?
- Що допомогло тобі відчути горе дівчинки?
- Чи дружите, допомагаєш їй на даний час?
- Чи були у вашому житті моменти, коли ви дивувались комусь?
Хто там, хто уже стомився І на парту нахилився.
Треба всім нам встати І фізкультхвилинку розпочати.
Запитання до дівчинки:
- Чи ви з Сергійком дружите?
- Чи він добрий товариш?
- Що з тобою сталося, чому ти не бачиш?
Ми знову продовжуємо ознайомлюватися з новими творами В.Сухомлинськош.
Попрацроємо в парах.
Завдання: Ви повинні прочитати свій текст і переказати своєму товаришу так, щоб він усе зрозумів.
Отже, ви станете справжніми вчителями.
1. Образливе слово.
2. Склянка води.
3. Протоптали стежку.
4. Тихо, бабуся відпочиває.
Робота над змістом оповідання
- Яка головна думка кожного оповідання?
(нікого не ображати, не бути байдужим, допомагати старшим людям, які потребують допомоги, відчувати інших людей серцем)
- Які прислів’я підходять до цих оповідань?
Рана від слів заживає, а глибокий слід зостається.
Погане слово коле сердечко.
Гарні не красиві слова, а красиві діла.
Роби не те, що хочеш, а те, що треба.
- Чия поведінка сподобалась вам? Чому?
Галинки (вона зрозуміла, що бабуся хвора і їй треба відпочити).
Юрка, Михайлика і Ніни (вони допомогли одинокій бабусі протоптати стежку від хати до колодязя)
- Чия поведінка вам не сподобалась? Чому?
Хлопчика, який образив свою матір поганим словом.
Юрка (він був безвідповідальним)
- Як би вчинили ви у таких ситуаціях?
- Чому оповідання В.Сухомлинський написав ці оповідання для вас?
- Що нового ви дізналися, обговоривши прочитані твори?
- Які риси характеру повинні бути притаманні кожній людині?
- Які оповідання допомогли розкрити нам тему уроку?
- Що вас здивувало, вразило?
Складемо сенкан до слова „добро”,
Сенкан (п’ятиряддя)
Що? Добро.
Яке? Щире, безкорисне.
Що робить? Допомагає, окрилює, ощасливлює.
Наше ставлення Прислів’я. Добро роби, добро буде.
Синоніми: доброта людяність, милосердя.
IV Домашнє завдання,
Наступний урок позакласного читання буде у четвер, 28 грудня.
Тема: „Як не любити зими сніжно-білої”
Група „Всезнайки” готує вірші про зиму.
Група „Розумники” - оповідання про зиму.
Група „Читайлики” готує прислів’я, загадки про зиму.
V Підсумок уроку.
Практична робота
Запалюю свічку.
- Бесіда.
- Що дає свічка, коли горить? Проведіть рукою над нею, (вона дає світло, тепло)
- Що ви відчуваєте? (тепло)
Накриваю свічку скляним ковпаком.
- Що ви бачите? (світло)
- Що ви відчуваєте? (нічого, тепло не відчувається).
- З ким можна порівняти свічку?
Запалена свічка - це як добра, щира людина, від якої ми відчуваємо тепло, допомогу.
Свічка накрита ковпаком - це людина, яка дбає тільки про себе, не робить нічого доброго для інших.
- То якою повинна бути людина?
Я хочу, щоб ви стали дітьми світла. Живіть так, щоб Господь, який дав вам життя, тішився з того, що всім довкола добре з вами.
Як Сергійко навчився жаліти
Сергійко гуляв собі коло ставка. І побачив дівчинку, що сиділа на березі.
Підходить до неї, а вона й каже:
- Не заважай мені слухати, як хлюпочуть хвилі.
Сергійко здивувався. А потім узяв та й кинув у ставок камінець.
Дівчинка питає:
- Що ти кинув у воду?
Сергійко ще більше здивувався.
- Хіба ти не бачила? Я кинув камінець.
Дівчинка й каже:
- Я нічого не бачила, бо я сліпа.
Сергійко довго дивився на дівчинку. Він не міг уявити: як це воно, коли людина нічого не бачить?
Настала ніч. Сергійко ліг спати. Серед ночі прокинувся. Його розбудив шум за вікном. Шумів вітер, у шибки стукав дощ. А в хаті було темно.
Сергійкові стало страшно. Йому пригадалася сліпа дівчинка. Тепер уже не дивувався - його серце стиснув жаль. Як же вона, бідна, живе в темряві?
Сергійкові хотілося, щоб швидше настав день. Він піде до сліпої дівчинки. І пожаліє її.