Нестандартні уроки читання: «Ум без книг, як птиця без крил»

Матеріал до уроку. За О. Єфімовим «Як жила книга за часів Київської Русі», за О. Лотоцьким «Школа Володимира Великого» 
Мета. Навчати учнів виділяти головні думки та відтворювати їх, складати розповідь за малюнком. Розвивати уміння обговорювати прочитане. Виховувати шанобливе ставлення до книг, інтерес до нашої історії. 
Тип уроку. Урок-вікторина. 
Обладнання. Портрет Ярослава Мудрого, карта Київської Русі, фішки-книжечки. 

Хід уроку 
І. Організація класу. 
ІІ. Перевірка домашнього завдання. 
1). Вибіркове читання творів «Як з’явилася друкована книга» та «Друкар книг, перед тим не бачених» 
2). Стислий переказ творів цих творів. 
ІІІ. Мовна розминка. 
1). Гра «Чиє це оголошення?» 
А). Всіх навчаю розуму. Заняття проводжу лише вночі». (Сова.) 
Б). Набридло квакати в болоті. Хочу полетіти в теплі краї. Хто позичить крила? (Жаба.) 
В). У дуплі повно меду. Прошу ведмедів нас не турбувати. (Бджоли.) 
Г). Лікую дерева. Чекаю замовлень. (Дятел.) 
2). Прочитати скоромовку тричі з прискоренням. 
Босий хлопець сіно косить. 
Роса росить ноги босі. 
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. 
1). Слово вчителя. 
- Діти, сьогодні ми з вами ознайомимося з дивовижною країною – Київською Руссю: опрацюємо твори «Як жила книга за часів Київської Русі» та «Школа Володимира Великого». 
2). Проблемне запитання. 
- Що це за країна – Київська Русь. 
3). Читання вірша «Київська Русь» учителем. 
Запитала в тата дівчинка Христина: 
«А чи має маму наша Україна?» 
«Так, звичайно, доню, всі це добре знають: 
Київською Руссю матір величають. 
Хоч вона й старенька, та допоки світу 
В пам’яті народу буде вона жити. 
(В. Кропивка) 
4). Перегляд карти Київської Русі. 
- Діти, цієї держави немає на карті сучасного світу, та вона є на історичних картах. Про неї завжди будуть згадувати українці, як про матір слов’янських народів. Столицею Київської Русі було місто Київ. 
V. Мотивація навчальної діяльності. 
- Діти, чи хотіли б ви позмагатись, хто краще засвоїв матеріал нашого попереднього уроку-мандрівки і продовжити далі знайомитись із історією книгодрукування? ( Так!) 
Тоді ви потрапили саме на той урок. Спочатку ми з вами ознайомимося з тим, як жила книга в Київській Русі. 
Вправа для дихання «Долоньки» 
VІ. Опрацювання творів «Як жила книга за часів Київської Русі» за О, Єфімовим та «Школа Володимира Великого» за О. Лотоцьким. 
1). Самостійне читання учнями творів мовчки. 
2). Словникова робота 
Праведник – людина, яка суворо дотримується заповідей церкви. 
3). Вибіркове читання вголос . 
VІІ. Вікторина «Шлях книги» 
1). Підготовка до вікторини. 
- Діти, слово «вікторина» походить від слова «вікторія» - перемога. Отже, вікторина – це змагання. 
Ми з вами позмагаємось, хто з вас краще знає історію книг. 
А ще ми прикрасимо Київську Русь книжками-сонечками. Засвічуватися вони будуть від ваших правильних відповідей. Щоб визначити переможця за кожну правильну відповідь ви будете отримувати ось таку маленьку символічну книжечку. Після того, як ми визначимо переможця, ви цими книжечками прикрасите Київську Русь і побачите, як вона засяє. 
Фізкультхвилинка 
2). Питання вікторини. 
Як виглядали книги у давні часи? 
Хто в Європі винайшов книгодрукування? 
Що саме придумав винахідник? 
Що робив робив князь Володимир Святославич для розповсюдження книг? 
Хто відкрив першу бібліотеку? 
Хто такий Іван Федоров? 
Куди переїхав він з Москви? 
Який напис викарбувано на могилі першодрукаря у Львові? 
Ким став хлопчик Борис, якому князь Володимир порадив навчатися? 
Як називалися формочки для відливання літер? 
Що таке верстак? 
Чим оздоблювали стародавні книги? 
В якій країні винайшли папір, яким ми користуємось і нині? 
Чому рукописних книг було дуже мало? 
3). Підведення підсумків вікторини, визначення переможців. Оздоблення карти Київської Русі книжечками-символами. 
4). Висновок: держава стала сонячною, бо книжки, наче сонце осявають життя. 
VІІІ. Підсумок уроку. 
1). Розгадування кросворду прислів’їв «Київська Русь» 
Ум без книги, як птиця без …(крил). 
Людина без книги, як криниця без …(води). 
Без верби і калини немає …(України). 
Птицю пізнають по пірю, а людину по …(мові). 
Що знаєш і вмієш. Того за плечима не … (носити). 
Книга – джерело знань. 
Вірний друг – то найбільший …(скарб). 
Найкращий порадник – розумна …(книга) 
2). Слово учителя. 
- Діти, чи сподобався вам урок-вікторина? 
Що потрібно учням, щоб брати участь у таких уроках? (Знання) 
ІХ. Домашнє завдання.1). Відповідати на питання до текстів. 
2). Виразно читати «Як жила книга за часів Київської Русі», переказувати «Школа Володимира Великого».

Автор: Кропивка Віра Володимирівна

