Мета: розширювати і поглиблювати уявлення про правила ввічливості, дати дітям можливість відчути « чарівну» силу слів ввічливості, сприяти формуванню доброти, делікатності, чуйності; розвивати етичну, естетичну компетентність; виховувати пошану до оточуючих. Хід заходу 1. Організація класу Рефлексія «Подаруй тепло свого серця»
Сядьте, дітки, всі рівнесенько Усміхніться всі гарнесенько Настрій на виховний захід взяли І працювати почали.
Цієї ясної весняної днини Прийшли до нас в гості секрети ввічливої людини. тож ви, малята, їх запам’ятайте І все життя в своєму серці тримайте.
Ми помандруємо незвичним способом, казковою хмаринкою вихованості. Нашим екскурсоводом буде Фея Вихованості. - Де ж наша Фея? - Бачу трапилась біда. Зла відьма Грубість не випускає Фею Вихованості із вежі. Замість Феї відьма відправила до нас своїх вихованців (віршики з поясненням)
Як же нам допомогти? Ви поясните, як ви розумієте слова: ввічливий, чемний, вихований, привітний? ( діти пояснюють) З׳являється Фея: Ти прокинься рано-рано Лиш над містом сонце встане Привітайся з ластівками З кожним променем ласкавим Сам гарнесенько умийся Сам швиденько одягнися Підійди до тата й мами І скажи їм « Добрий ранок!» А Костецький.
- Хто це прогулюється вулицею привітних? Виходять 2 дівчинки. 1. Я слова чарівні знаю, Вивчила охоче. І в розмові їх вживаю З ранку і до ночі: «Доброго здоров’я, Галю!» 2. «Добрий день, Оленко!» Ти до мене, я до тебе Звернемось гарненько. 1. З добрим ранком всіх вітаю, Як іду із хати. І кажу всім «На добраніч», Як лягаю спати. 2. І «Спасибі» й «Дуже прошу», «Вдячна вам», «Будь ласка», Словом, радість всім приношу, Світ стає, як казка. 1. «Всім привіт!», «Іди здорова.», «Дякую красненько!» - Ось така чарівна мова Радує серденько. 2. «До побачення вам, люди, Будьте всі здорові!» Ці слова чарівні всюди Ви вживайте в мові. Вчитель. Деякі з вас впізнали себе, або своїх друзів у цих віршах. Кожен з вас зробив висновок і запам’ятав слова ввічливості, правила поведінки.
- Які ви знаєте слова привітання? ( Добрий день, Здрастуйте, Здоровенькі були, Доброго здоров׳я, Дай, Боже, вам здоров׳я) - Є слова прощання? Коли ми їх вживаємо? - Назвіть слова прощання. ( До побачення, До завтра, Всього найкращого, До зустрічі, Пока)
Фея Вихованості розповість про те, як треба вітатися
- Прийнято, що діти вітаються із дорослими, а чоловіки – із жінками. - Вихована людина вітається першою із знайомими, даруючи привітне слово і сердечну усмішку. - Не заважайте перехожим, відійдіть убік. Не розмовляйте у дверях, вузьких переходах. - У громадських місцях вітаються тихо, щоб не заважати іншим людям.
Вчитель. - А чи знаєте ви, як вітаються в різних країнах? - Жителі Тібету вітаючись піднімають головний убір правою рукою, а ліву закладають за вухо та ще й язика показують. - В Японії є три типи поклонів: низький, середній, легкий. Японський школяр, зустрічаючи вчителя, вклоняється середнім поклоном, а потім щоразу – легким. - Жест піднятої руки відомий ще з Стародавнього Єгипту. Люди піднімали праву руку відкритою долонею вгору, показуючи, що немає каменя, списа, вони неозброєні.
Пісня на мелодію пісні Шаїнського «Посмішка»
1. Нас вживати треба кожен раз Й посміхатися при цьому, як звичайно. «Прошу дуже» і «Будь ласка» враз В вашій мові хай оселяться негайно. Приспів. Як до танцю просим вас – То «Будь ласка» кожен раз. Ми повинні мови гарної навчатись: «Зробіть милість!», «Я прошу!», «Помогай бог», - вам кажу І при цьому я всім чемно посміхаюсь. Пам’ятайте ви про свято це, Про слова, які сьогодні вас вітали. Слів чарівних срібний водограй Мова рідна в подарунок нам надбала.
Оголошується перший секрет: Вітайся і прощайся зі знайомими людьми. СЛАЙД - А наша хмаринка все більшає й більшає, набираючись сили завдяки вам. З неї починають крапати краплинки –гарні красиві, різнокольорові, ввічливі, добрі, ласкаві. - Вулицею привітних прогулюються діти, які знають, що таке комплімент. Що таке комплімент? Кожній людині приємно, коли їй говорять приємні слова, компліменти.
Пограємо в гру « Впізнай комплімент»,почувши його плескайте в долоні.
А) Які у тебе гарні руки. Б) У тебе довгі вуха ,як у віслюка. В) Ти працьовита, як твоя мама. Г) Які у тебе погані звички Д) Ти маєш гарне довге волосся.
Робота в парах. Скажіть один одному комплімент. Кому дуже сподобався комплімент? Озвучте для всього класу.
Це був другий секрет. Говори компліменти. СЛАЙД
Дякую Дрімучим лісом йшли два подорожні – дід і онук. Була велика спека, подорожнім хотілося пити. Нарешті вони підійшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Подорожні нахилилися, напилися. Дідусь сказав - Дякую, тобі, струмочку. Дідусь дістав із сумки ложку і почав чистити струмок, викинувши кілька жмень мулу. Онук посміхнувся і запитав: - Навіщо ви, дідусю, сказали струмочку « Дякую» Він же належить до неживої природи, не почує ваших слів, не відчує вашої подяки. - Це так. Струмок нічого не почує. Коли б води напився вовк, він не подякував би. Ми ж не вовки, а люди. Людина говорить « Дякую», щоб не стати вовком. Робота над оповіданням. Хто йшов лісом? Що зробили подорожні? Чи вірно зробив дідусь, що подякував струмочку? Коли ми говоримо слова подяки? ( коли хтось зробить вам послугу). Чому ми говоримо « Дякую»?
(перегляд мультфільму «Закоханий їжачок») СЛАЙД - Яких помилок допустилася рибка? ( Вона не дякувала за подарунки їжачкові) Які слова подяки ви знаєте? (Дякую, спасибі, щиро вдячний)
Третій закон ввічливої людини: Вживай слова подяки СЛАЙД От і ви зараз зможете подякувати , але не простими словами, а словами пісні . Пісня на мелодію пісні «Голубий вагон» (муз. Шаїнського) Добре слово вилікує з часом. Вдячне слово - теплий промінець. Дякую! Спасибі! – кажем разом, Хто це робить – справжній молодець!
Приспів. Дякую! Дякую! Дякую! Дякую! Дякую мамочці і спасибі вам. Дякую! Дякую! Дякую! Дякую! Треба казати так всім чемним діточкам. Всім бажаєм гарних слів багато, На здоров’я, на все добре вам. «Хай щастить» бажаєм в будні й свята «На добраніч» - для татусь і мам.
Ми дійшли до тупика грубості. В нашій мові є і образливі слова, які ранять душу і серце. Я не буду запитувати вас, чи використовуєте ви злі образливі слова в своїй мові. Запам׳ятайте: від злих слів, нам стає зле.
« Образливе слово» Одного разу Син розсердився і згарячу сказав матері образливе слово. Заплакала мати. Схаменувсь син, жаль йому Матері. Ночей не спить – мучить його совість, адже він образив Матір. Та пройшли роки. Син став дорослим. Настав йому час їхати в другий край вчитися. Вклонився син Матері і говорить: - Простіть мені, мамо, за образливе слово. - Прощаю, - сказала Мати і зітхнула. - Забудьте, що вас образив. Задумалась мати, посмутніла. На її очах з׳явилися сльози і каже вона: -Хочу забути, синку, а не можу. Рана від колючки загоїться, й сліду не лишиться. А рана від слова заживає, проте слід глибокий зостається.
Який висновок зробите з розповіді?
Дівчинка. Я дуже ввічлива і тихенька дівчинка. Тільки не знаю, Чого це на мене так сердяться в школі? Та я не чіпаю нікого ніколи, Ні з ким не сварюся, сиджу собі тихо, А з цього виходить одне тільки лихо! Оце я сказала – така в мене звичка – Що в Галі, як мишачий хвостик косичка Що в Каті спідничка – неначе з рогожі, Та ще й черевички на човники схожі. Що в Тані волосся нечесане досі, Що очі в Мар’янки маленькі та косі, Що в зошиті Лесі самі тільки плями, Напевне, бруднющими пише руками. Я ж правду кажу їм. І що тут такого? Та я ж не чіпаю ніколи нікого, Сиджу собі тихо і в школі, і вдома. І чом вони сердяться всі, невідомо.
Закон вихованої людини : Не вживай образливих слів.СЛАЙД
Ось і закінчилася наша мандрівка містом вихованості. Ми стали мудрішими і розумнішими. Що ми зрозуміли?
Якщо хочеш, друже, Щоб тебе любили, Чемним і привітним Добрим вихованим будь! Не роби другому Що тобі не миле! Правило це мудре Друже не забудь. Секрет останній : Не роби другому, що тобі не миле СЛАЙД
А Фея вихованості хоче перевірити, чи запам’ятали ви всі правила? Фея читає запитання дітям. 1. Ви прийшли до школи. Яке перше слово повинні сказати? 2. Вам допомогли роздягнутися, повісити одяг. Що потрібно сказати? (Дякую) 3. Ви йшли по коридору і випадково когось штовхнули. Що потрібно сказати? (Перепрошую. Вибачте.) 4. Якщо вам треба когось попросити, щоб допомогли виконати якусь роботу, що ви скажете? (Будь ласка.) 5. У дверях школи ви зустрілися з однокласницею. Хто першим повинен привітатися. (З двох людей одного віку перший вітається той, хто краще вихований). 6. Назустріч чоловікові йде жінка. Хто має першим привітатися? (Першим вітається молодший зі старшим, чоловік з жінкою, хлопчик з дівчинкою, але руки вони першими не подають.) 7. Ви зустрічаєте цю людину часто йдучи в школу, але незнайомі з нею. Чи треба в таких випадках вітатися? (Так.) 8. У шкільному коридорі розмовляють вчителі. Серед них і твоя вчителька. Як треба привітатися? (З усіма.) 9. Чи можна смикати дівчинку за волосся, показувати язик, дражнитись? Чому? 10. Хлопчик крикнув перехожому «котра година». Які три помилки зробив хлопчик? (1. Крикнув, а кричати не культурно. 2. Не привітався. 3. Не сказав чарівне слово «будь ласка». 11. Коли з’їв цукерку, що треба робити з фантиком?
А тепер я хочу щоб ви дали пораду ось цим дітям. І побажаємо їм завжди бути ввічливими, чемними, вихованими і ніколи не повертатися до злої відьми Грубості.
Діти. 1. Ти добре правила вивчай Бо між людьми живеш. І про культуру пам’ятай, Як між людей ідеш.
2. І привітатись не забудь, Будь чемний кожен раз. Та й кожен день культурним будь, І кожну мить і час.
3. За правило собі візьми Поводитися так. Бо ти живеш поміж людьми, А без людей – ніяк!
4. Хороші звички виробляй У себе з юних літ, Усіх навколо поважай І посилай привіт.
5. Себе постав на висоту, Щоб честь поберегти, Знай добре істину просту – Людина в світі ти!
6. Тому і правила вивчай, Щоб гордо в світ іти. Себе та інших поважай - Людина в світі ти. Вчитель. Ми сьогодні зронили краплини доброти, зросили паростки чуйності, і на наших очах виросли квіти ввічливості. Ми будемо продовжувати вивчати чарівні слова, використовувати їх в нашому мовленні, ставати добрішими, ласкавішими, ввічливішими.
Вчитель. Ось і закінчилось наше свято, Залишивши теплий слід в душі. На все добре, любі друзі Хай завжди в усьому вам щастить .
| |
Схожі матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |