Християнська церква

Мета: з’ясувати причини перетворення християнської релігії на дер-жавну релігію Римської імперії, дати уявлення про структуру християнської церкви; розвивати навички роботи з історичними джерелами і схемами, формувати уміння порівнювати історичну інформацію, робити висновки; познайомити з новими поняттями: «церква», «церковний собор», «пресвітери», «дікони», «єпископи», «єресі»; виховувати толерантне ставлення до релігійних переконань інших людей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:  тексти  історичних  джерел,  схема  «Структура  християнської церкви за рішенням Нікейського вселенського собору 325 р. до н. е.».

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

У ч и т е л ь. Ми уже познайомилися з вами з історією виникнення

християнства, із змістом Нового Завіту, з тим, як поставилися правителі

Риму до нової релігії.

Завдання

1.     Співіднесіть слова та їх визначення:

1) Апостоли

а) священна книга християн

2) Месія

б) збірник текстів про життя, смерть і воскресіння Ісуса Христа

3) Новий Завіт

в) учні Ісуса Христа

4) Біблія

г) помазаник Божий

5) монотеїзм

д) місця таємних храмів перших християн

6) катакомби

е) віра в одного бога

Відповіді: 1 в; 2 г; 3 б; 4 а; 5 е ; 6 д.

2.     Поясніть зміст біблійних висловлювань:

а) «Побиття немовлят».

б) «Манна небесна».

в) «Поцілунок Іуди».

г) «Тридцять срібників».

д) «Нести свій хрест».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Ми з вами знаємо, яких переслідувань зазнали перші християни за часів римських імператорів Нерона, Калігули, Діоклетіана. А от імператора Константина І церква назвала Великим. Як ви думаєте, чому?

Учні висловлюють припущення.

ІІІ. Викладення нового навчального матеріалу

Церковна політика імператора Константина І

У ч и т е л ь.

Незважаючи на переслідування християн, їхня кількість постійно зростала. Навіть мати Константина І (306–337 рр.) Єлена прийняла християнство.

Тоді цей імператор прийняв мудре рішення і вирішив зробити християн своїми союзниками, адже, попри все інше, вони проповідували покірність владі.

У 313 р. він видав так званий Міланський едикт (указ), який суттєво змінив становище християн.

Робота з історичним документом

Прочитати документ, дати відповідь на питання до нього.

«Свободи в релігії утискати не можна, навпаки, треба надавати право піклуватися про божествені предмети розуму і серцю кожного, на його власний розсуд. Християни можуть поширювати своє вчення і навертати нових людей у свою віру. Наказано повернути християнам все їхнє майно, яке у них вилучили за часів переслідувань».

Питання

1. Кому віднині належало право визначати, яку релігію має сповідувати людина?

2. Як змінилося становище християн після виходу Міланського едикту?

Перші християнські собори

У ч и т е л ь.

Тепер християни будували в містах свої храми, проводили урочисті багатолюдні богослужіння.

Кожна громада обирала з числа найшановніших людей священика, який правив богослужіння. Збори священиків однієї місцевості обирали старшого між собою — єпископа.

У 325 р. в м. Нікея зібралися 318 християнських єпископи й богослови (тлумачі Священного Писання) усієї імперії. На Нікейському соборі вони затвердили єдині правила та обряди богослужіння.

Біблія (Старий Завіт) була визнана священною книгою нарівні з Євангеліями — Новим Завітом. У цьому полягає відмінність християнства від іудаїзму, де священною книгою є лише Біблія.

Згідно із рішенням Першого вселенського собору, запроваджувалася семиденна неділя, останній день якої Константин оголосив «днем воскресіння Христа» — вихідним і святковим днем. Так, у IV ст. виникла християнська церква (організація віруючих і священиків одного віросповідання).

Перед смертю Константин І охрестився і став першим імператором християнином. Наступні імператори-християни зміцнювали християнську церкву, даруючи їй землі й багатства, звільняли від сплати податків.

У відповідь християнська церква наголошувала на зміні ставлення віруючих до влади.

Робота з документом

Прочитавши документ, дайте відповіді на питання.

«Ви ж, раби, коріться своїм панам, як взірцю Бога, по совісті та зі страхом. Ми збираємося, щоб молитися про імператорів, про їхніх міністрів, про будь-яку владу у світі, про добробут всього світу. Той, хто чинить опір божим настановам, буде засуджений».

Питання

1. Дайте оцінку відносинам імператорської влади та християнської церкви.

2. Чи суперечив наведений документ заповідям Ісуса Христа щодо засудження багатства?

Єресі

У ч и т е л ь.

Поруч із посиленням становища християнської церкви частина християн виступали проти співпраці з імператорською владою, відмовлялися коритися єпископам і пропонували власне віровчення, яке також спиралося на вчення Ісуса Христа. Таких християн стали називати єретиками, а їхнє вчення — єрессю («особливе віровчення»).

Церква засуджувала єретиків і за сприяння державної влади переслідувала їх. В подальшому тривав процес посилення впливу християнської церкви.

У 380 р. імператор Феодосій видав спеціальний указ, згідно з яким християнство було оголошено обов’язковою релігією для всього населення Римської імперії. Були заборонені існуючі до того часу старі обряди і свята, у тому числі Олімпійські ігри, а статуї давніх богів підлягали знищенню.

IV. Закріплення знань

Історичний диктант (вставити пропущені слова і дати)

Першим римським імператором, що прийняв християнство, був … (Константин І). На Першому вселенському соборі, який було проведено у … (325 р.), відбулося оформлення християнської церкви. Зміцнення відносин християнської церкви з імператорською владою викликало засудження з боку частини християн, яких називали … (єретиками). У 380 р.

імператор Феодосій проголосив християнство … (державною релігією).

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний матеріал за підручником. Скласти у зошиті речення із словами:

1. Міланський едикт, Константин І, християни.

2. Старий Завіт, Новий Завіт, іудеї, християни.

3. Влада, християнська церква, єретики.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: