Київська держава за часів правління Володимира Великого
Мета: у ході вивчення життя та діяльності князя Володимира Святославича довести, що Київська Русь стала в Х-ХІ ст. найбільш розвиненою й великою державою Європи; розвиваючи історико-аналітичне мислення учнів, поглибити розуміння ними державотворчих процесів, основ внутрішньої й зовнішньої політики; навчати учнів блокувати матеріал у текстові таблиці, працювати з історичними джерелами й картою, давати характеристику державним діячам; виховувати в учнів почуття гордості за історичне минуле України.
Обладнання уроку: карта «Київська Русь IX-XI ст.», уривки з «Повісті минулих літ», матеріали посібника С. Коляди «Дидактичні матеріали з історії України».
ХІД УРОКУ
І. Актуализація знань
1. Попереднє знайомство учнів з темою за підручником.
2. Складання плану прочитаного, продумування питань.
II. Основна частина
Структура уроку
Програмні питання
Постановка проблеми
Прийоми їх вирішення
Напрями вирішення питань і проблем
І. Вступ
Актуальність теми.
Мета. План.
Прийоми
• Чому ця тема є головною в курсі?
• Чи можна назвати Київську Русь початку XI ст. найцивілізованішою державою?
• Чому князя Володимира звуть Великим?
Слово вчителя
• З дикого конгломерату 20 племен - Володимир = цивілізована країна.
• Мета: «Від робочича - до Великого» (980-1015 рр.).
• Його портрет - перший у грошовій системі - 1 грн.
II. Основна частина (полілогічна співбесіда)
1. Міжусобна війна Святославичів (972-978 рр.).
Проблеми на початку княжіння
• Які були причини усобиці між синами Святослава?
• Яким був шлях Володимира на Київський престол?
Відтворення змісту через проблемний полілог за схемою: група 1 - рецензія
група 2
Робота з картами (Літопис, С. 151).
Зміна учнів полілогу:
група 2 - рецензія - група 1
(Слова літописця, С. 149)
• 970 р. - князінамісники: Ярополк -Київ, Олег - Овруч, Володимир«робочич»- Новгород (до 978 р.);
• міжусобна війна Ярополк - Олег - Володимир;
• Володимир - до варягів по допомогу;
• похід на Полоцьк - примушення Рогнеди;
• похід проти Ярополка та його вбивство варягами в 978 р.
2. Реформи Володимира:
а) зовнішня політика;
б) внутрішньо
політичні реформи;
в) хрещення Русі у 988 р. (розгляд на окремому уроці)
• Як Володимир вирішив зовнішньо
політичні проблеми?
• Які нові землі приєднав?
• Які реформи провів Володимир?
• Що дала військова реформа?
• Чи мала місце така реформа в Європі?
Зовнішня політика:
• 980-984 рр. - приборкання в’ятичів, радимичів, приєднання Червенської Русі, частини Литви;
• відбиття печенігів, укріплення кордонів;
• шлюбна дипломатія (4 дітей - у 4 країнах Європи + жінки у Візантії);
• 1013 р. - угода зі Священною Римською Імперією;
• посол до Папи Римського.
Висновок: зростання міжнародного авторитету Київської Русі
• Навіщо будувались міста, земляні «змієві вали»?
• Що означає поняття «цивілізована країна»?
• Що дало запровад
ження християнст
ва?
По ходу уроку учні заповнюють таблицю: «Реформи князя Володимира, їх державне значення»
Адміністративні реформи:
• уведення законів «Статут земельний»;
• відкриття початкової школи;
• поділ країни на округи та волості;
• призначення 12 синів намісниками - удар по місцевих князівствах;
• запровадження єдиних грошей - гривень, герба, тризуба;
• будівництво містфортець, захисних валів на півдні;
• військова реформа: служба за землю феодалів;
• проведення судової реформи;
• поповнення казни;
• хрещення.
Висновок: Володимир побудував могутню державу.
Зміни в характері Володимира після хрещення:
• пожертвування убогим, скасування смертної кари, будівництво церков;
• бунт синів Святополка та Ярослава;
• 15 липня 1015 р. - смерть, поховання в церкві Св. Богородиці. 3 1242 р. - канонізація Святим і Рівноапостольним
III. Підсумкове закріплення
1. Доведіть, що Володимир - Великий.
2. Доведіть, що Київська Русь початку XI ст. перетворилася на наймогутнішу та найбільшу державу в Європі
Діалог між учителем та учнями
Площа 800 тис. км2, єдиний закон, сильна армія.
• Високий рівень економіки;
• багато міст, підвищення добробуту населення;
• високий рівень духовної культури (церкви, освіта, бібліотека);
3. Який історичний урок маємо для сучасної України?
• монотеїстична релігія - Володимир Великий - зразок державного діяча для сучасної України