Мігель де Сервантес Сааведра — автор роману «Дон Кіхот»

Мета: викликати співчуття до долі письменника та повагу до його мужності; ознайомити з історією створення роману «Дон Кіхот»; учити брати участь в інтерв’ю з «письменником»; виховувати уважність, милосердя.

Обладнання: портрет М. де Сервантеса, різні видання роману «Дон Кіхот».

Десь на небесах Сервантес, творець «Дон Кіхота»,

з сумною посмішкою очікує на того,

хто народиться, щоб зрозуміти його.

Хосе Ортеґа-і-Ґассет

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

«Четверте зайве»

1. Сонет, поема, канцона, роман.

2. «Божественна комедія», «Канцоньєре», «Пісня про Роланда», «Дон Кіхот».

3. Данте, Петрарка, Джауфре Рюдель, Сервантес.

— Ви дізналися, що сьогодні ми будемо говорити про роман «Дон Кіхот» та його автора — Мігеля де Сервантеса Сааведра.

II. Вивчення нового матеріалу

1. Інтерв’ю з Сервантесом (в ролі Сервантеса — учень)

Жу р н а л і с т. Шановний Мігелю де Сервантесе, розкажіть, будь ласка, про своє дитинство.

С е р в а н т е с. Я народився 29 вересня 1547 р. в місті Алькала-де-Енарес в родині збіднілого ідальго (дворянина). Батько мій був лікарем, але не мав роботи. Наша сім’я часто переїжджала з міста у місто, але батьки завжди дбали про те, щоб усі діти у нашій сім’ї (а нас було семеро) здобули освіту.

  Жу р н а л і с т. Чи правда те, що Ви служили у кардинала Аквавіви?

С е р в а н т е с. Так, я навчався у Вальядоліді, а потім вступив на службу до кардинала Аквавіви у Мадриді. Коли кардинал поїхав до Італії, я супроводжував його. П’ять років я провів у Римі, вивчаючи італійську мову, ознайомлюючись з культурою італійського Відродження.

Жу р н а л і с т. Які наслідки мала для Вас служба в іспанській армії?

С е р в а н т е с. 1571 рокку я вступив до лав іспанської армії і брав участь у знаменитій морській битві з турецьким флотом під Лепанто. На батьківщину я вирішив повернутися після важкого поранення в груди та ліву руку, яка назавжди залишилася нерухомою.

Жу р н а л і с т. Що допомогло вам пережити алжирський полон?

С е р в а н т е с. Це були дуже нелегкі часи для мене та мого брата Родріго. У 1575 році на галері «Сонце» ми відпливли до Іспанії, але були захоплені у полон алжирським правителем Гасан-пашею. Рекомендаційні листи, що знайшли при нас, увели в оману піратів: вони подумали, що мають справу з членами багатої та знатної сім’ї, отже, почали вимагати великий викуп. Нашій родині було не просто зібрати потрібну суму. Коли надійшла перша частина грошей, я наполіг на тому, щоб першим визволили мого брата. Згодом був викуплений і я. А допомогли мені пережити ці 5 років у полоні мій брат, віра у визволення та сила духу.

Жу р н а л і с т. Як склалося Ваше життя після полону?

С е р в а н т е с. Повернувшись до Іспанії, я ледве знайшов роботу збирача податків. Не маючи досвіду такої роботи та будучи від природи людиною доброю та наївною, я ускочив у халепу: мене звинуватили в казнокрадстві. Це було неправдою, але все ж я опинився у в’язниці.

Жу р н а л і с т. Як ви почувалися у в’язниці?

С е р в а н т е с. Звичайно, я був страшенно засмучений. Але моє буденне життя, сповнене клопотів та принизливої бідності, теж не приваблювало мене. А одного разу у в’язниці мені примарився образ кумедного довготелесого вершника на ледве живій шкапі. Так з’явився задум роману «Премудрий Дон Кіхот з Ламанчі». У в’язниці я і працював над цим твором. Нарешті я міг трохи відпочити та присвятити свій час улюбленій справі.

Жу р н а л і с т. Які ще твори належать Вашому перу?

С е р в а н т е с. Це роман «Галатея», драма «Нумансія», «Повчальні новели». Але найзнаменитішим став, звичайно, роман про Дон Кіхота.

Жу р н а л і с т. Щиро дякуємо Вам за розповідь про своє життя.

2. Розповідь учнів-літературознавців про цікаві факти з життя письменника та його знаменитої книги

- У 2002 році, підбиваючи підсумки минулого тисячоліття, Нобелівський комітет зібрав авторитетне журі, до складу якого увійшли 100 відомих письменників з 54 країн світу. Їх попросили визначати найкращий твір світової літератури. «Книгою усіх часів і народів»

був названий «Дон Кіхот» Сервантеса.

- Сучасні дослідники припускають, що прототип Дон Кіхота існував насправді: це був родич дружини Сервантеса Алонсо Кіхада, житель Еківіаса, про якого було відомо, що він був великим прихильником рицарських романів і з часом став августинським монахом.

- Розповідають таку історію: одного разу іспанський король Філіпп III побачив з балкона палацу студента, що читав на ходу книгу та голосно сміявся; король вирішив, що студент або з’їхав з глузду, або читає «Дон Кіхота». Слуги з’ясували це і переконались, що студент і справді читав роман Сервантеса.

- В Іспанії існує будинок-музей Дульсінеї, розташований у містечку Тобосо під Мадридом. Створюючи його, місцева влада віддячила Сервантесу, який, сам того не знаючи, врятував їх місто від безжального артилерійського обстрілу. Відбулося це на початку XIX ст., коли

наполеонівська армія опинилися на території Іспанії. Військо французького генерала Дюрона підійшло до Тобосо і підготувалося до штурму. Артилеристи зарядили пушки, однак команда «вогонь» так і не прозвучала. Коли генералу Дюпону доповіли, що перед ним те саме Тобосо, де жила кохана Дон Кіхота, він відмовився від обстрілу, не побажавши увійти в історію як воєначальник, що зруйнував рідне місто великої літературної героїні.

3. Слово вчителя

Історія створення роману

— Як ви уже дізналися, робота над романом «Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі» розпочалася ще під час перебування Сервантеса у в’язниці. Перший том роману вийшов друком у 1605 році. Він мав величезний успіх, про що свідчить шість (!) видань книги лише за один рік. Щоправда, це не полегшило життя автора книги: до кінця свого

життя він так і не звільнився від бідності.

За рік до смерті Сервантес написав другу частину роману про Дон Кіхота.

Цікаво!

- «Дон Кіхот» за кількістю мов, якими він був перекладений, поступається лише Біблії.

- Роман був задуманий як пародія на середньовічні рицарські романи.

- У творі 660 персонажів.

- У центрі роману — подорож ідальго Дон Кіхота разом зі зброєносцем Санчо Пансою Іспанією XVI століття з метою захисту всіх бідних та знедолених.

Повторення літературознавчих термінів.

Роман — це великий за обсягом епічний твір,в якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.

4. Читання першого розділу роману (I частини)

5. Бесіда

- Що найбільше любив робити Алонсо Кіхада? (Читати рицарські романи)

- Яка ідея виникла в голові ідальго? (Зробитись мандрівним рицарем.)

- Що вважав за необхідне підготувати Кіхада?

III. Узагальнення та систематизація вивченого

Опитування

- Які факти з біографії Сервантеса вас вразили?

- Про які якості характеру, притаманні письменникові, можна зробити висновок?

«Продовжте речення»

1. Роман «Дон Кіхот» був задуманий як...

2. Роман Сервантеса складається з...

3. У романі «Дон Кіхот» багато персонажів:...

4. «Дон Кіхот» за кількістю мов, якими був перекладений, поступається лише...

IV. Підсумки уроку

Робота з епіграфом

Іспанський філософ Хосе Ортеґа-і-Ґассет вважав, що «десь на небесах Сервантес, творець "Дон Кіхота”, із сумною посмішкою очікує на того, хто народиться, щоб зрозуміти його».

Чому, на вашу думку, задум письменника може бути зрозумілим не всім? (Від самого початку роману автор висловлює своє ставлення до головного героя як до людини схибленої, причому це підкреслюється ним неодноразово. Це дивує читача, тому що головний герой твору, як правило, носій певної авторської ідеї, а не просто божевільним.)

Щоб зрозуміти задум письменника, потрібно продовжити читання роману.

V. Домашнє завдання

Прочитати розділи II–V, підготувати розповідь про подвиги Дон Кіхота.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: