Мета: порівняти характери головних героїв роману Сервантеса; зробити висновки про причини їхніх вчинків; встановлювати міжпредметні та міжлітературні зв’язки; розвивати уміння працювати з критичною літературою; виховувати навички дружної роботи у команді. Обладнання: малюнок Пікассо «Дон Кіхот і Санчо Панса»; тексти І частини роману «Дон Кіхот». От великого до смешного — один шаг. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності Учитель читає мініатюру Ф. Крівіна «Шаг туда и обратно». «От великого до смешного и от смешного до великого — вот два пути в сфере комического. Потому что юмор способен как возвысить, так и развенчать. От смешного до великого — и перед нами бессмертный и нестареющий Дон Кихот. От великого до смешного — перед нами щедринские градоначальники. Вся история человечества — между великим и смешным. Между великим, которое становится смешным, и смешным, которое становится великим». Сьогодні ми поміркуємо, в який бік роблять кроки наші герої: від великого до смішного чи від смішного до великого.
ІІ. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання (за розділами XI, XII, XIII, XIX, XXII) Тест 1) Чому Дон Кіхот прославляє золотий вік історії людства? а) Люди тоді ні в чому не мали нестатку; б) люди не знали тоді слів твоє і моє; все було спільним; в) люди були щасливими у той час. 2) Як козопаси поставилися до мандрівників? а) Прогнали їх; б) заспівали їм; в) пригостили ще й розважили героїв. 3) Через що помер молодий пастух-студент Хризостом? а) Його загриз вовк; б) його вбили грабіжники; в) через нерозділене кохання. 4) Як звали кохану Хризостома? а) Марсела; б) Дульсінея; в) Олалья. 5) Як поставився Дон Кіхот до каторжан? а) Визволив їх; б) прочитав їм проповідь; в) наказав наглядачам пильно стежити за ними. 6) Яким чином відреагували каторжани на прохання Дон Кіхота розповісти цю історію Дульсінеї з Тобосо? а) Подякували рицарю і пообіцяли виконати його прохання; б) вибачилися за те, що не зможуть поїхати до Тобосо; в) закидали Дон Кіхота і Санчо Пансу камінням. 7) Вогні, схожі на чисельні зірки, навели Санчо Пансу на думку, що це... а) чарівники; б) привиди; в) велетні. 8) Що подумав Дон Кіхот, побачивши похоронну процесію? а) Потрібно помститися за смерть рицаря; б) потрібно пропустити процесію; в) ці люди заслуговують на співчуття. 9) Яке ім’я дав Дон Кіхоту Санчо Панса? а) Рицар левів; б) Алонсо Добрий; в) Рицар Сумного Образу. III. Узагальнення й систематизація вивченого 1. Робота з ілюстративним матеріалом — Пророчими стали слова Дон Кіхота у 2 розділі I книги: «Щасливим буде той час, коли нарешті побачать світ мої діяння, що гідні бути відбитими у бронзі, висіченими з мармуру та зображеними на полотні на пам’ять майбутнім поколінням». Образи роману Сервантеса увічнені у мармурі та бронзі, зображені на полотнах всесвітньо відомих художників. Одне з них — вже хрестоматійне — полотно П. Пікассо, на якому зображені Дон Кіхот та його вірний зброєносець Санчо Панса. Друга ілюстрація до нашого уроку — зображення пам’ятника Сервантесу та його героям у Мадриді. Роздивіться уважно ці художні твори і дайте відповідь на питання: якими постають перед нами герої роману Сервантеса?
Можлива відповідь Про героїв роману Сервантеса можна впевнено сказати, що вони різні. Вже з першого погляду впадає у вічі різниця у зовнішньому вигляді героїв: Дон Кіхот високий та худий, верхи на коні, а Санчо Панса — маленький, кругленький, верхи на віслюку. Дон Кіхота зображено у динаміці: він підвів руку, ніби хоче закликати нас до чогось, а у правій руці тримає довжелезного списа. Його зброєносець — спокійний і обережний. На малюнку Пікассо герої зображені гротесково, пародійно. Усього декілька штрихів — і ми бачимо довготелесого Дон Кіхота на своїй шкапі, товстенького Санчо Пансу та маленькі-маленькі, порівняно з героями, вітряки. Можливо, вони такі маленькі через віддаленість від героїв, а можливо, це герої набагато сильніші і вищі, ніж усі перешкоди.
Висновок. Художники, слідом за Сервантесом, підкреслюють несхожість Дон Кіхота і Санчо Панси. Чи обмежується вона лише зовнішнім виглядом? 2. Складання характеристик героїв роману «Дон Кіхот»
Можна виконати цю роботу в групах: І група складає характеристику Дон Кіхота; ІІ група — характеристику Санчо Панси; ІІІ група — вплив героїв один на одного. 3. Робота з уривками літературознавчих статей «Дон Кіхот і Санчо Панса — досконале вираження контрасту між ідеалізмом і матеріалізмом, альтруїзмом та егоїзмом, які борються у людській душі. Дон Кіхот і Санча Пансо — втілення вічних поривань людини у вись та її вічної прикутості до землі, вічного контрасту між поетичними захопленнями та прозаїчними буднями людського життя, між великою і безмежною вірою людини та її обмеженою твердістю». Ф. Бутервек «Дон Кіхот — символ віри людини у правду і добро, його вічного прагнення до прекрасного та ідеального, його необхідності переважити тверезий практицизм маси, яку втілює у собі образ Санчо Панси». Г. Гейне «Сервантес утілив нерозлучну пару: змінюються лише костюми. А якщо відволіктися від цих історичних переодягань, то ми повсюди, як у мистецтві, так і у житті, впізнаємо рицаря Сумного Образу та його зброєносця... Дон Кіхот і Санча Панса повторюються. Особистість, що прагне перемогти обмежене теперішнє,— це завжди Дон Кіхот, тоді як маси, що йдуть за нею, є Санчо Панса». С. Гречанюк, Ю. Борєв (ВЛ № 4, 2004) Висловіть своє враження від прочитаних уривків. Які з думок критиків здаються вам найцікавішими? Запишіть їх. Для цього використайте методику «Щоденник подвійних нотаток».
У лівій колонці запишіть вислови, що вас зацікавили, а у правій опишіть свої міркування щодо цих думок. IV. Підсумки уроку 1. «Мікрофон»: «Великі чи смішні Дон Кіхот та Санчо Панса?» 2. Читання поезії Юлії Друніної * * * Кто говорит, что умер Дон Кихот? Вы этому, пожалуйста, не верьте; Он не подвластен времени и смерти, Он в новый собирается поход. А ветряные мельницы скрипят, У Санчо Пансы равнодушный взгляд,— Ему-то совершенно не с руки Большие, как медали, синяки, И знает он, что испокон веков На благородстве ловят чудаков, Что прежде, чем кого-нибудь спасешь, Разбойничий получишь в спину нож... К тому ж спокойней дома, чем в седле. Но рыцари остались на земле! Кто говорит, что умер Дон Кихот? Он в новый собирается поход! Кто говорит, что умер Дон Кихот?..
| ||||||||||||||||||||
Схожі матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |