Мета: дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому сховане джерело мудрості, накопиченої віками; ознайомити з основними історичними етапами створення книги; пробуджувати в учнів бажання пізнавати нове, читаючи книги; виховувати у дітей любов і бережливе ставлення до книги. Обладнання: плакати з лабіринтами. Тип уроку: урок позакласного читання. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Сторінка «Поетична» Гра «Рима поруч!» Батько мені каже: — З книгою... (дружи), Рідну мову, синку, Завжди... (бережи). Мову ту, що люди Рідною зовуть, Ти ніде й ніколи, Синку, не... (забудь). Рідне слово-пісню Завжди серцем... (чуй), Як вітчизну й матір, Їх люби,... (шануй). — А як же можна дружити з книгою? Адже вона — не людина і завждимовчить... (Книга вміє без слів допомогти у скрутну хвилину, дає завжди потрібні поради і ніколи не зраджує.) — Отже, чи можна назвати книгу другом? ІІІ. Сторінка «Історична» Виступ бібліотекаря. — Книги стали для нас звичними. Вони з нами всюди. А ви ніколи не замислювалися над тим, скільки років найстаршій книзі? Розповідають, що один дивак багато років шукав першу книгу, проте так і не зміг її знайти. Але вам добре відомо, що перші книги писалися на камені, глині. Більше п’яти тисяч років глиняним книгам, знайденим у Давній Месопотамії! Книги у давнину виробляли також із кісток тварин, дерева, листя і кори дерев, шовку, шкіри, кукурудзяних стебел. Найбільшою бібліотекою стародавнього світу була Александрійська, в Єгипті. В ній було зібрано понад сімсот тисяч папірусних звитків. Та коли єгипетські фараони заборонили вивозити папірус до Пергамського царства, то пергамці знайшли інший матеріал для письма —пергамент, що виготовлявся зі шкіри телят і ягнят. Після цього багато часу минуло, поки китайці винайшли папір, спосіб виготовлення якого ще довго тримався в секреті. Так минали століття. Життя йшло вперед. Книга користувалася все більшим попитом. На Русі першу книгу — «Апостол» — надрукував Іван Федоров. На могилі першого друкаря у Львові викарбовано напис: «Друкар книг, перед тим не бачених». Старовинні друковані й писані книги зберігаються у наш час у найбільших бібліотеках світу. ІV. Сторінка «Робота в парі» (складання діалогів) 1. За початком «Я читаю тому...». 2. Вставити речення. Прочитати за особами діалог. РОЗМОВА У БІБЛІОТЕЦІ — Доброго дня! — ... — Яку книжку ти прочитав? — ... — Хто її написав? — ... — Що найбільше сподобалось у книжці? — ... V. Сторінка «Пройди лабіринт» Прочитайте, поясніть значення і запам’ятайте прислів’я. варіант І
(Хто з книгою дружить, той ніколи не тужить.) варіант II (Книжка — то маленьке віконце, через яке весь світ видно.) VI. Сторінка «Конкурс ораторів» Складання монологу на тему «Моя улюблена книга». VII. Сторінка «Поміркуй і підсумуй» 1. З’єднайте частини речень. Книги — ... Одна книга... Мудрим ніхто не вродився,... Золото добувають із землі,... Хата без книг,... ...а знання — з книжок. ...ключ до знань. ...що день без сонця. ...а навчився. ...тисячі людей навчає. 2. Естафета загадок, відгадки до яких стосуються книг, письма, навчання. VIII. Підсумок уроку
| |