Мета: ознайомити учнів із завданнями нового розділу; розширити знання учнів про види усної народної творчості; прищеплювати увагу, повагу до кожного вимовленого слова, до якості й чистоти мовлення; розвивати уявлення про влучність, красу рідного слова; пробуджувати інтерес дітей до рідного слова. Обладнання: книги, записи на дошці, реліз казок. Хід уроку Частина I І. Організаційна частина II. Вивчення нового матеріалу 1. Бесіда. — Ви ходите до школи. І щодня кожен із вас зустрічається з книгами. З книгою пов’язане все життя людини з самого її народження. І вона — книга — супроводжуватиме вас у повсякденні, тому що без неї неможливо навчатися, відпочивати, розуміти красу навколишнього світу. Перша книга, з якої ви дізналися про головне, вивчили букви і звуки,якими користуєтеся повсякчас, — це «Буквар». І ця перша книга повела вас у велику, безмежну країну знань. А чи може кожен із вас сказати про себе: «Я — книголюб!» Давайте поміркуємо... 2. Робота з підручником. Читання учнями тексту з підручника. — То про що ж ми дізнаємося, читаючи розділ «Рости книголюбом! »? — Ми з вами вже протягом трьох років працюємо з підручниками «Буквар» і «Читанка». І жоден із цих підручників не може існувати без своїх вірних друзів: казок, скоромовок, прислів’їв, приказок. І сьогодні ми проведемо екскурсію у велику країну Народної творчості, в якій ми зустрінемось із нашими вірними друзями, виконавши деякі завдання. І ось — перше завдання, яке необхідно виконати. Запис на дошці: Казок чимало є на світі — і веселих, і сумних. Хіба зможемо прожити ми без них? Завдання 1. Назвати всіх героїв казки (ілюстрації на дошці). Завдання 2. Відгадати, з яких казок загублені речі: кошик, колосок, яйце, рукавичка, люстерко. Завдання 3. Зустрічі героїв казок: герої казок співають пісеньки, учні називають героїв. • Я, Коза-Дереза, За три копи куплена, Півбока луплена. Тупу, тупу ногами, Сколю тебе рогами, Ніжками затопчу, Хвостиком замету, Тут тобі й смерть. Ой ви, діточки, козеняточка! Відмикайтеся, відчиняйтеся, Ваша матінка прийшла, Молочка вам принесла. • Я по засіку метений, Я на яйцях спечений, Я від баби утік... Завдання 4. А які ж казки без головних героїв? Тож відгадайте загадки про них. • Маленьке, сіреньке, біди набрало, Щось біле кругленьке хвостиком розбило. (Мишка) • Гу-гу-гу! Як вас багато! Пустіть і мене до хатки! (Ведмідь) • А прийду, журавлику, а прийду, лебедику! (Лисиця) — Отже, ми зустрілися з вами з казкою. 3. Опрацювання скоромовок. — А що ж таке скоромовка? Скоро мовлю скоромовку. Скоро, скоро мовить Галка Скоромовки-спотиканки. Слово в слово, слово ловко Скоро мовить скоромовка. — Ми знаємо, як мовляться скоромовки, тож давайте пограємо у гру «Хто більше згадає скоромовок». Клас розподіляється на дві команди. Кожна команда по черзі промовляє згадану скоромовку. Переможцем є та команда, яка назве більше скоромовок. — А зараз ми вивчимо ще одну скоромовку. Сім братів королів В королівстві кольорів. Кожен король керує, В королівстві королює. 4. Фізкультхвилинка. Частина II 5. Робота з прислів’ями та приказками. — А зараз на нас чекає зустріч із прислів’ями та приказками. 1) Гра «Зберіть прислів’я».
Без вірного друга —... Друга гукай, а... Без роботи день... Не все, що знаєш,... ...знайдеш — тримай. ...велика туга. ...треба говорити. ...роком став.
2) Записати прислів’я, вставляючи букви, що позначають голосні звуки. Визначити тему даного прислів’я. (дружба, весна) Л..д..н.. б..з др..г.., щ.. д..р..в.. б..з к..р..нн.. . (Людина без друга, що дерево без коріння.) С..й вч..сн.., т.. вр..д..ть р..сн.. . (Сій вчасно, то вродить рясно.) 3) Хто правильно закінчить прислів’я? Без роботи день... (роком стає). Добре шукай, а... (знайдеш — тримай). Вік живи,... (вік учись). Бджола мала, й та... (працює). 4) Прочитати приказку. (Діло майстра величає.) 5) Прочитати зашифровану приказку. (тому горе жить, хто життям не дорожить.) 6) Скласти з даних слів приказку. Землі, ледачій, на, і, не, трава, виросте. (На ледачій землі і трава не виросте.) 7) Скласти приказку з «розрізаних» слів. (За праве діло стій сміло.) 8) Прочитати приказку. Очамстрашноарукироблять. (Очам страшно, а руки роблять.) Заздрощідобраненавчать. (Заздрощі добра не навчать.) Насонцітеплоабілямамидобре. (На сонці тепло, а біля мами добре.) III. Підсумок уроку — Які приказки, прислів’я, скоромовки ви запам’ятали? IV. Домашнє завдання Вивчити скоромовку, прислів’я, приказку. Пояснити значення вивченоїприказки чи прислів’я. Додатковий матеріал Скоромовки Не турбуйте курку — Клює курка крупку. Летів горобець, сів на хлівець, А як вийшов стрілець, то утік горобець. Напекли млинців, назвали кравців. А кравець за млинець та й побіг у танець. Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався в куточок. Пилип посіяв просо, Просо поспіло, Пташки прилетіли, Просо поїли. Семен сіно віз — не довіз: Лишив сани — узяв віз. Сидів горобець на сосні, — Заснув і упав уві сні. Якби не упав уві сні, Сидів би він ще на сосні. Сидить Прокоп — кипить окроп, Пішов Прокоп — кипить окроп. Як при Прокопові кипів окроп, Так і без Прокопа кипить окроп. Цей ковпак зроблений не по-ковпаківськи. Треба його перекопавкувати, Щоб він був перековпакований. Галасливі ґави й галки В гусенят взяли скакалки. Гусенята їм ґелґочать, Що й вони скакати хочуть. Захар заліз на перелаз. — Захарку, злізь! — Захарку, злазь! Зумів залізти — Знай, як злізти. Їхав Прокіп мимо кіп. Лічив снопи по три копи: Одна копа ковпаком, Друга копа ковпаком, Третя копа ковпаком. Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу. Невеличка перепеличка Під полукіпком розпідпадьомкалась. Прислів’я-плутанка
Відповідь. Здобудеш освіту — побачиш більше світу.
| |