Мета: Розширити уявлення учнів про воду, властивості води.
Розвивати вміння аналізувати і робити висновки.
Вдосконалювати навички роботи в групах і в парах.
Виховувати бажання дбайливо ставитись до природи.
Обладнання: вода, склянка, ілюстрації, картки із дослідами, сигнальні картки.
ХІД УРОКУ.
І.Організація класу.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю,добрим людям.
І тоді обов,язково
Наш урок цікавим буде!
Побажання:
Не тільки слухайте, а й прислухайтесь.
Не тільки дивіться, а й придивляйтесь.
Девіз:
Добре того вчити, хто хоче вчитися.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Актуалізація опорних знань.
- Чи є надворі вітер?
-Яку корисну роботу може виконувати вітер?
-Якої шкоди може завдати вітер?
2. 2 учні працюють за картками.
1). Чому без повітря неможливе життя на Землі?
Як треба дбати про чистоту повітря?
2). Які властивості має повітря?
Що забруднює повітря?
3. Учні класу працюють із вчителем за тестами.
1). Як називають шар повітря навколо Землі?
а) біосфера б) атмосфера в)гідросфера.
2). До яких тіл належить повітря?
а) твердих б) рідких в) газоподібних.
3). З яких газоподібних речовин складається повітря?
а) азот і вуглекислий газ;
б) азот і кисень;
в) азот, кисень і вуглекислий газ.
4) Звідки в повітря потрапляє кисень?
а) виділяють люди;
б) виділяють рослини;
в) виділяють тварини.
5) Які речовини забруднюють повітря?
а) водяна пара;
б) пил, дим, сажа.
4.Творча робота.
- Відгадайте загадку:
Летить , а не горобець, виє, а не звір.(Вітер).
-Давайте запустимо вітерець до нас у клас.Ось він попестив Андрійка, зашепотів щось Діанці на вухо.
-Яким може бути вітерець? Які пригоди можуть з ним статись?
-Давайте складемо казку про вітер. ( Учні складають свою казку).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадування загадок.
1. Біле, а не цукор, м,яке, а не вата, без ніг, а йде.(Сніг.)
2. Прозорий як скло, та не вставиш у вікно. (Лід.)
3. Без рук, без ніг, а цілий світ пройде.(Вода.)
-Що спільного у відгадках?
-Що ви знаєте про воду?
-Сьогодні ми з вами на уроці дізнаємось про те, де на Землі знаходиться вода, у яких станах і які властивості має вода – рідина.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
-Більша частина поверхні Землі вкрита водою. Це озера, річки, моря, океани.Де ще є вода?(в повітрі, грунті, під землею.) Вода входить до складу всіх живих організмів.В організмі людини вода становить понад половину маси тіла, а огірок майже повністю складається з води.
-Для чого потрібна вода? В яких трьох станах перебуває вода в природі?
В усіх трьох станах молекули води однакові за розміром і формою.Але відстані між ними у воді-рідині, воді-твердому тілі і воді-газоподібному тілі різні.
-Пригадай,як вони відрізняються?
2. Практична робота.(Робота в парах).
Проведення дослідів, у ході яких на основі спостережень учні усвідомлюють властивості води-рідини.Висновки записують у зошити.
Завдання записані на картках.
1 пара.Дослід №1.Налийте у склянку воду,потім вилийте у тарілку.Що з нею сталося?Чи має вода форму?(Текуча, не має форми.)
2 пара. Дослід №2. Усклянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно?(Вода прозора.)
3 пара. Дослід №3 Подивіться , чи має вода колір.(Безбарвна).
4 пара .Дослід №4.Визначте, чи має вода запах.(Без запаху.)
5 пара. Пригадайте,про яку властивість води ви дізнались, коли вивчали термометр.
Висновок учні записуюють в зошити і на дошці.
Стискається Прозора
Без запаху ВОДА Безбарвна
Текуча Не має форми
3.Робота з підручником.
Опрацювання статті «Без води немає життя»,і відповіді на запитання.
a. У яких станах перебуває вода в природі?
b. Чому вода – багатство Землі? Де є вода?
4.Цікаві повідомлення дослідників. (Вдома учень підготував повідомлення про воду)
1 учень: Води на Землі багато,але більшу її частину становить солона вода морів і океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 літрів води припадає лише 2 літри прісної. Та й цю воду спочатку треба добути. Адже значна її частина «законсервована» у вигляді льоду або схована глибоко під землею. От і виходить, що з кожних 100 літрів води людині дістається лише півтори склянки.
2 учень: - Якого кольору вода в Чорному морі? Жовтому морі?
Якщо з крана постійно капає вода, то протягом місяця марно витікає близько 400 літрів води.
Бережи воду!
5.Фізкультхвилинка;
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться
За щастливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
6. Турнір «Блискавка» Робота в групах(по рівнях)
Кожна група одержує конверт із завданнями. Потрібно по черзі швидко відповісти на запитання.
1 конверт;
1 група:
- Що становить більшу частину поверхні Землі?
- За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?
2 група:
- Як називають воду у твердому стані?
- Чому повітря в класі тепле? ( гаряча вода трубами надходить у батареї ).
3 група:
- Звідки береться вода якою поновлюються річки?
- Поясни прислів’я «Хліб – батько, а водиця – мати»
7. Робота в зошитах;
Вчитель зачитує слова, а учні записують їх в три колонки;
1. Гра « Діалог між Знайком і Незнайком ».
Н – Чому в акваріумі добре видно рибок, пісок?
Н – Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватися водопровідні труби?
Н – Чому джерельна вода дуже чиста?
Н – Часто воду називають « вічною мандрівницею», чому?
VI. Підсумок уроку.
- Що нового дізнались про воду?
- Що станеться зі сніжинкою, яка впаде вам на руку?
- Яку воду можна носити в решеті?
- Що відбувається з бурульками в теплий сонячний день?
VII. Домашнє завдання;
1 група: опрацювати статті ст. 91 - 92.
2 група: під готувати запитання до статтей на ст.91 – 92.
3 група: скласти казку « Краплинка мандрівниця ».