Читання мовчки тексту монологічного характеру публіцистичного стилю
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми «Дієприкметник»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання дієприкметників у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо; здійснити перевірку здатності семикласників читати мовчки незнайомий текст публіцистичного стилю монологічного характеру із належною швидкістю і розуміти й запам’ятовувати після одного прочитання фактичний зміст, виражально-зображувальні засоби прочитаного твору.
Форма проведення тематичної контрольної роботи: виконання тестових завдань закритої й відкритої форми.
Обладнання: тестові завдання й комплект текстів для читання мовчки.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань і перевірки рівня розуміння прочитаного мовчки художнього тексту діалогічного характеру та швидкості читання.
ІV. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми за варіантами
Варіант 1
1. У якому рядку всі слова — дієприкметники?
А Сказаний, бачений, шитий, ріжучий, очищений;
Б кажучи, малюючий, варений, зібраний, засіяно;
В згаданий, закутий, пошкоджено, дорослий, колючий;
Г відроджений, засміявся, прибраний, плаваючи, читаючи.
2. У якому рядку всі дієприкметники активного стану?
А Виплетений, вишитий, перемолотий, подарований, бачений;
Б сяючий, згорілий, вмираючий, відпочилий, засохлий;
В закоханий, пом’якшуючий, зачарований, зменшений, змочений;
Г миючий, прочитаний, причесаний, присохлий, палаючий.
3. У якому рядку всі дієприкметники пасивного стану?
А Стоячий, лежачий, поміркований, перелічений, допоміжний;
Б зрізаний, шитий, зварений, зачинений, стягнутий;
В розквітлий, намальований, огороджений, хвилюючий, писаний;
Г роздрукований, передплачений, написаний, зів’ялий, стертий.
4. У якому рядку всі дієприкметники недоконаного виду?
А Позичений, залишений, напоєний, политий, акаючий;
Б надоєне, печений, сидячий, просіяний, заколисаний;
В працюючий, палаючий, діючий, тертий, ламаний;
Г працюючий, лежачий, шитий, зварений, вмираючий.
5. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?
А Вирощений, намальований, закутий, ліплений, стертий;
Б виготовлений, випечений, заряджений, рішучий, бачений;
В потемнілий, розв’язаний, нафарбований, крокуючий, дозрілий;
Г переказаний, перекладений, пожовклий, зчорнілий, покроплений.
6. У якому рядку всі дієприкметники з часткою не пишуться окремо?
9. Записати речення. Зробити морфологічний розбір дієприкметника.
Схвильована жінка стояла на автобусній зупинці.
10. Скласти речення з дієприкметником. Визначити його синтаксичну роль.
Варіант 2
1. У якому рядку всі слова — дієприкметники?
А Створений, згаяний, помережений, викладений, зникаючий;
Б прочитано, зачарований, морський, любий, загорнений;
В вкритий, обліплений, протоптаний, розкішний, вологий;
Г виголошений, відроджений, родючий, вітряний, засіяний.
2. У якому рядку всі дієприкметники пасивного стану?
А Настояний, керований, перероблений, отруєний, забувши;
Б подарований, забутий, зрізаний, згаданий, очолений;
В зварений, збудований, палаючий, сконструйований, в’янучий;
Г сказаний, прибитий, пом’якшуючий, замучений, невтихаючий.
3. У якому рядку всі дієприкметники активного стану?
А Пожовклий, зачарований, збитий, зрізаний, випереджений;
Б стоячий, стихаючий, розгарячілий, зомлілий, прогресуючий;
В збудований, закладений, зшитий, подвоєний, дублюючий;
Г скошений, закоханий, сколотий, зметений, прогнилий.
4. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?
А Побачений, загартований, схований, переможений, надихаючий;
Б потемнілий, зв’язаний, зголоднілий, стомлений, блукаючий;
В окрилений, осяяний, зів’ялий, подвоєний, розквітлий;
Г наклеєний, скошений, подарований, ріжучий, зраджений.
5. У якому рядку всі дієприкметники недоконаного виду?
А Працюючий, лежачий, шитий, зварений, зеленіючий;
Б надоєне, печений, сидячий, просіяний, заколисаний;
В вишитий, написаний, здолений, знесений, просіяний;
Г працюючий, палаючий, діючий, тертий, ламаний.
6. У якому рядку всі дієприкметники з часткою не пишуться разом?
А Не/скошена трава, не/политі досі квіти, не/бачена природа, не/бачена ніколи фортеця;
Б не/закінчена розповідь, не/замкнені вікна, ні в чому не/підтверджений факт, ні до кого не/спрямована думка;
В не/продумана відповідь, ще не/дозрілі врожаї, оті не/скошені поля, не/записаний твір;
Г не/помічений човен, не/підписані документи, не/дописаний лист, ці не/забуті спогади.
7. У якому рядку всі дієприкметники теперішнього часу?
А Намальований, знайдений, вражаючий, старіючий, сидячий;
Б запам’ятовуючий, виконуючий, спровокований, розкраяний, вишитий;
В затихаючий, затихлий, волаючий, зникаючий, завідуючий;
Г працюючий, пануючий, замираючий, вражаючий, заколисуючий.
8. Продовжити речення: Дієприкметник — це…
9. Записати речення. Зробити морфологічний розбір дієприкметника.
Семикласники збирали пожовкле листя на пришкільній ділянці.
10. Скласти речення з дієприкметниковим зворотом. Визначити його синтаксичну роль.
Оцінювання тестових завдань
Тип
Завдання закритої форми
Завдання
завдання
завдання з множинним вибором
відкритої форми
Номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
завдання
Варіант 1
А
Б
Б
В
Г
Г
А
Варіант 2
А
Б
Б
В
Г
Г
Г
Кількість
1 б.
1 б.
1 б.
1 б.
1 б.
1 б.
1 б.
1б.
2 б.
2 б.
балів
V. Конрольне читання мовчки тексту монологічного характеру публіцистичного стилю
Читання учнями незнайомого тексту від початку до кінця
ВОДА — КРОВ ЗЕМЛІ
Погляньте на карту світу і побачите блакитний колір просторів нашої планети. Ним позначено воду, яку в цілому називають Світовим океаном. До нього належать усі океани й моря.
Він займає 3/4 поверхні Землі, на сушу припадає 1/4. Недарма іноді називають нашу Землю «планетою-океаном», а воду — найдивовижнішим мінералом на Землі. Адже вона створює умови для розвитку різноманітних форм життя.
Води навкруги багато. У річках, морях і океанах вода перебуває у вигляді рідини, у хмарах — у вигляді пари, а в морози перетворюється у лід. Вода незамінна. Там, де є вона, є й життя.
Майже 2/3 нашого тіла становить вода. Вона входить до складу крові, яка розносить по всьому організмові поживні речовини. Випаровуючись із поверхні шкіри, регулює температуру нашого тіла.
Вода — це тіло природи, яке відрізняється від інших тим, що не має власної форми, а набуває її залежно від посудини, тобто вода — рідина. Порівняйте її з молоком або чорнилом, і ви переконаєтеся, що вона безбарвна, прозора. Не має вода власного запаху і смаку, а набуває їх залежно від домішок (солей, цукру). Такі породи, як глина, пісок, у воді не розчиняються. При температурі нижче 0 ˚С утворюють велику кількість водяної пари. Перебуваючи у вигляді снігу чи льоду, вода також може випаровуватись. При нагріванні вона розширюється, а при охолодженні до +4 ˚С стискується.
Вода є в річках, озерах, болотах, водосховищах, ставках, а також під землею. Це називається водами суші. Вони поділяються на поверхневі й підземні.
Дощова вода, просочуючись у землю, легко проходить через шар ґрунту, товщі піску, гравію, гальки до шару глини, яка майже не пропускає її. Утворюються підземні струмочки, які течуть у напрямі нахилу шару глини. Інколи вони виходять на поверхню (в яру, долині, біля підніжжя схилу).
Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають джерелом.
Джерельна вода чиста, холодна, її приємно пити. Води, у яких розчинені гази, солі, називають мінеральними.
У верхів’ї річки Чорний Черемош у Карпатах відоме мінеральне джерело Буркут. Улітку 1901 року тут побувала відома українська поетеса Леся Українка, відпочивали Іван Франко і Михайло Коцюбинський.
Кожна річка починається невеликим струмком. Вона має витік, тобто місце, звідки починається. Місце, де річка впадає в море, озеро або іншу річку, називають гирлом.
Річки течуть з різною швидкістю. На рівнинах — повільно, спокійно, а в горах — швидко і бурхливо.
Вода — цінний дар природи, справжнє джерело життя. Досить сказати, що без їжі людина може існувати п’ять тижнів, а без води не проживе й п’яти днів. Земля, позбавлена води, — мертва пустеля (З журналу, 400 сл.).
Виконання завдань тестового характеру за змістом прочитаного тексту
1. До якого стилю належить поданий текст?
А Наукового;
Б художнього;
В розмовного;
Г публіцистичного.
2. Головна ознака тексту:
А художня забарвленість, образність;
Б емоційність, непередбачуваність;
В використання наукової термінології;
Г констатація фактів.
3. Що є основною думкою тексту?
А Водні багатства краю, де ми живемо;
Б вода — цінний дар природи, справжнє джерело життя;
В властивості води;
Г необхідність води в житті людини.
4. Що називають Світовим океаном?
А Океани і моря;
Б води суші;
В повітряні маси;
Г річки й озера.
5. Які властивості має вода?
А Може підвищувати температуру тіла;
Б може перебувати в твердому, рідкому та газоподібному станах;
В може бути замінена будь-якою рідиною;
Г не може розчиняти деякі речовини.
6. Яка з поданих тез є неправильною?
А Вода входить до складу крові;
Б вода становить 2/3 тіла людини;
В вода займає 1/2 поверхні Землі;
Г вода — мінерал на Землі.
7. Що відбувається з водою при нагріванні?
А Випаровується;
Б змінює колір;
В стискується;
Г розширюється.
8. Вода відрізняється від інших речовин:
А кольором;
Б постійною формою і незмінністю;
В набуває форми залежно від посуду;
Г не має запаху.
9. Яку воду називають мінеральною?
А Морів та океанів;
Б де розчинені гази та солі;
В гірських річок;
Г очищену.
10. Джерельна вода — …
А вода, що виходить на поверхню землі з її глибин;
Б чиста, холодна, приємна;
В вода, що фільтрується піском, галькою, гравієм і не пропускається глиною;
Г та, що є у кожного вдома.
11. Гирлом річки є місце…
А початку річки;
Б де річка впадає в море, річку тощо;
В де зберігаються гирі;
Г де розташовані пляжі.
12. Скільки часу може прожити людина без води?
А 5 днів;
Б 3 дні;
В 5 тижнів;
Г 3 тижні.
Ключ
Номер завдання
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Правильні відповіді
Г
Г
А
А
Б
В
Г
Г
Б
Б
Б
А
Кількість балів
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
VІ. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт
VІІ. Відповіді на запитання
Відповіді на запитання, що виникли у семикласників під час виконання тестових завдань та контрольного читання мовчки.
VІІІ. Домашнє завдання
Виписати з будь-якого підручника 4 речення з дієприкметниками або дієприкметниковими зворотами. Зробити морфологічний розбір дієприкметників.