Підсумковий урок. «Гортаючи сторінки прочитаних книг...»

Мета: узагальнити та систематизувати вивчений протягом року матеріал; розвивати увагу і кмітливість, комунікативні навички, уміння працювати в групі; виховувати прагнення пізнавати дедалі більше у світі літератури.

Обладнання: папір, фломастери, картки із завданнями, предмети для чорного ящика.

Я вглядывался в строки,

как в морщины задумчивости…

Р. М. Рільке

Люди собираются в кружок

И тихо рассуждают, каждый слог

Дороже золота ценя при этом.

Р. М. Рільке

 

ХІД УРОКУ

І. Узагальнення й систематизація знань

1. Слово вчителя

— Ось і настав наш останній урок у цьому навчальному році. Ми подолали довгий шлях — від найдавніших книг до творчості В. Шекспіра, зробили для себе чимало відкриттів, збагатилися знанням людської душі. Давайте пригадаємо, які книги й письменники подарували нам приємні години читання та свій життєвий досвід.

2. Літературна гра

Клас розподілити на 6 груп.

1-й конкурс. Вікторина

1) Що означає назва Біблії? (Біблос — книги)

2) Як з грецької перекладається ім’я Гомер? (Сліпий)

3) Фантастична істота з поеми Гомера, що відрізнялася силою та жорстокістю. (Циклоп Поліфем)

4) Острів — батьківщина Одіссея. (Ітака)

5) Кого називали у Давній Греції десятою музою? (Сапфо)

6) Від якого слова утворився термін «лірика»? (Ліра)

7) Якого з міфологічних героїв уславлює Есхіл? (Прометея)

8) Які поеми наслідував Вергілій, працюючи над «Енеїдою»? («Іліаду» та «Одіссею»)

9) Хто з поетів уперше порівняв творчий доробок митця із пам’ятником? (Горацій «До Мельпомени»)

10) Найвідоміша поема Овідія, у якій розповідається про перетворення. («Метаморфози»)

11) Хронологічні межі Середньовіччя. (V–XV ст.)

12) Засновник жанру рубаї у східній поезії. (Рудакі)

13) Східний поет, математик, астроном, філософ. (Омар Хайям)

14) Кому найчастіше присвячувалися твори рицарської поезії? (Прекрасній Дамі)

15) Хто був сюзереном графа Роланда? (Карл Великий)

16) З яких частин складається «Божественна комедія»? («Пекло», «Чистилище», «Рай»)

17) Італійський поет-гуманіст, автор сонетів. (Петрарка)

18) Якою мовою були написані вірші зі збірки «Канцоньєре»? (Народною італійською)

19) Роман «Дон Кіхот» замислювався як... (пародія на рицарські романи).

20) Де був написаний знаменитий роман Сервантеса? (У в’язниці)

21) Ким був головний герой роману «Дон Кіхот»? (Збіднілий ідальго)

22) Яку назву мав лондонський театр, у якому працював Шекспір? («Глобус»)

23) У якому місті відбуваються події трагедії «Ромео та Джульєтта»? (Верона)

24) Яку назву має проблема авторства творів англійського драматурга? («Шекспірівське питання»)

            

2-й конкурс. «Устами героїв відомих творів...»

Для кожного з героїв прочитаних творів цінність життя полягає у чомусь своєму, особливому. Чи відчули ви, що для них найголовніше у житті?

Спробуйте від імені літературних героїв продовжити речення:

«Жити — це...».

Наприклад:

1) Одіссей: «Жити — це побудувати царство».

2) Ахілл: «Жити — це перемагати».

3) Прометей: «Жити — це горіти».

4) Роланд: «Жити — це служити сюзерену і Батьківщині».

5) Дон Кіхот: «Жити — це діяти, боротися з несправедливістю».

6) Гамлет: «Жити — це мислити».

7) Ромео і Джульєтта: «Жити — це кохати».

Запишіть ці вислови на дошці. Вони є гідними уваги та поваги, чи не так?

3-й конкурс «Чорний ящик»

Здогадайтеся за описом, який предмет схований у чорному ящику.

1) Цей предмет тримав у руках Гамлет і навіть розмовляв із ним. (Череп)

2) Саме через цей предмет Дон Кіхот втратив розум. (Рицарський роман)

3) Із кольором цього предмета порівнювалися щоки коханої у сонетах. (Троянда)

4) Цей предмет є одночасно символом віри та знаряддям тортур. (Хрест)

5) За допомогою цього предмета Карл Великий дізнався про небезпеку для Роланда. (Ріг)

6) У назві вірша китайського поета Ду Фу згадуються ці два предмета («Пісня про хліб і шовк»). (Хліб, шовк)

4-й конкурс

Кожна група отримує одну з тем, що вивчалися протягом року. Потрібно оформити на папері презентацію своєї теми, обравши для неї символи та записавши авторів книг та їх назви.

Тема 1. Найдавніші книги людства

Тема 2. Безсмертні поеми Гомера

Тема 3. Антична поезія

Тема 4. Середньовічна література

Тема 5. Література Відродження

Тема 6. Творчість Шекспіра

 

3. Підсумки гри

ІІ. Підсумки уроку

Читання поезії Р. М. Рільке «За книгою» у пер. Б. Пастернака

ЗА КНИГОЙ

Я зачитался. Я читал давно.

С тех пор, как дождь пошел хлестать в окно.

Весь с головою в чтение уйдя,

не слышал я дождя.

Я вглядывался в строки, как в морщины

задумчивости, и часы подряд

стояло время или шло назад.

Как вдруг я вижу: краскою карминной

в них набрано: закат, закат, закат.

Как нитки ожерелья, строки рвутся,

и буквы катятся, куда хотят.

Я знаю, солнце, покидая сад,

должно еще раз было оглянуться

из-за охваченных зарей оград.

А вот как будто ночь по всем приметам.

Деревья жмутся по краям дорог,

и люди собираются в кружок

и тихо рассуждают, каждый слог

дороже золота ценя при этом.

И если я от книги подниму

глаза и за окно уставлюсь взглядом,

как будет близко все, как станет рядом,

сродни и впору сердцу моему!

Но надо глубже вжиться в полутьму

и глаз приноровить к ночным громадам,

и я увижу, что земле мала

околица, она переросла

себя и стала больше небосвода,

и крайняя звезда в конце села —

как свет в последнем домике прихода.

