Мета уроку: формувати уміння додавати числа частинами; учити учнів самостійно розв’язувати приклади користуючись знаннями, як побудовано натуральний ряд чисел, вмінням користуватись числовим відрізком; вправляти у розв’язанні задач; розвивати логічне мислення, кмітливість, спостережливість; прищеплювати любов до математики; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.
Хід уроку
І. Організація класу
Ми починаємо урок,
Що математикою зветься.
Вона нам допоможе
У нашому житті
Про все дізнатись, вимірять, обчислить.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Ви любите казки?
- Які казки мама розповідала вам, коли ви були маленькі?
- А зараз я прочитаю вам віршик, а ви здогадайтеся з якої це казки.
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений, -
Я від бабки втік,
Я від дідки втік,
Той від тебе втечу!...
- От сьогодні ми і здійснимо подорож до цієї казки, будемо допомагати Колобку і змінимо кінець казки на щасливий.
ІІІ. Робота над темою уроку
-Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує. Допоможемо йому.
1. Усний рахунок
- від 1 до 10, від 10 до 1;
- від 4 до 8, від 9 до 3;
- назвати сусідів числа 6,3;
- назвати попереднє число до 4,9;
- які числа стоять між числами 5, …, 7, 8, …, 9;
- яке число стоїть зліва від 3 справа від 8;
Мріяв, мріяв Колобок і не помітив як настав ранок і сонечко засіяло на небі.
- гра „Мовчанка”
4 10
9 7
8 5
Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні скоріше знайти Колобка
б)гра „Заблукало число”
1, 2, 8, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10
в)каліграфічна хвилинка
- Запишіть ряд чисел. Намагайтеся цифри писати каліграфічно.
- Обміняйтесь зошитами , виберіть цифру , яка написана найкраще і намалюйте над нею корону.
Ось по цій числовій доріжці ми вийшли на лісову галявину. А назустріч, хто ж це поспішає?
Раптом бачить: з-за тернинки
Вигляда якась тваринка.
Вушка довгенькі, кожушок сіренький
Хто це, діти? (Зайчик)
Так, це побігайчик.
- Він вже зустрічався з колобком, але не покаже нам доріжку доти, поки ми не виконаємо його завдання.
- Розкласти вісім морквинок у три корзини
8 1 1 1 1 2 3
1 2 3 4 2 3
6 5 4 3 4 2
- Молодці, виконали завдання зайчика.
2. Вивчення нового матеріалу
- Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо?
Вовк до школи не ходив,
Вовк уроки не учив,
Не читав і не писав,
І по нотах не співав,
Тож нічого він не знав.
- А якщо він нічого не знає, то хоче хоч подивитись і перевірити, як ви вмієте обчислювати приклади
5 + 4 =
5 – 4 =
(по лінійці)
- Робота по підручнику – пояснення прийому додавання числа частинами:
3 + 2 = 5
5 + 3 = 8
3 + 2 + 3 = 8
3 + 5 = 8
- Робота над правилом
3. Первинне закріплення – записати відповідні приклади
Вовчик сидів на першій поділці числового відрізка. Він зробив два стрибки праворуч і опинився на поділці 6
запис в зошиті 1 + 1 + 4 = 6 1 + 2 + 3 = 6
1 + 3 + 2 = 6 1 + 4 + 1 = 6
4. Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали,
Треба нам би відпочити,
Сили свої відновити.
Нумо, дружно встанемо.
І зарядку почнемо:
Руки вгору, руки в боки
І ще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз –
До навчання знов берись!
5. Розв’язування задач
-Подорожуємо далі. Хто ж зараз допоможе нам, вкаже, де знайти Колобка?
Взимку ляже спати
Дядько волохатий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане. (Ведмідь)
-А він покаже нам доріжку до Колобка тільки тоді, коли ми доведемо йому, що вміємо розв’язувати задачі.
а) Розв’язування задач- віршів
Посадив ведмідь в садочку
Шість берізок, два дубочки.
Рахувати сам не вмів
І зозулю попросив.
Почала вона літати,
Почала вона кувати.
Та не може полічить.
А ну, всі допоможіть.
(6 + 3 = 9)
Їжак по гриби пішов,
вісім рижиків знайшов.
6 грибів поклав в корзину.
Скільки залишились на спині?
(8 – 6 = 2)
Білка- мама, білченя
По горіхи йдуть щодня,
А зриваючи горіхи,
Білченя сказало тихо:
-Ось чотири, ось це п’ять,
Як же їх порахувати?
(4 + 5 = 9)
Десять стиглих зерен сої
Хом’ячок у нірку з поля
За щоками наносив,
З них чотири зранку з’їв,
Лишок перегодом з’їсть.
Скільки в нього зерен?
(10 – 4 = 6)
б) складання та розв’язування задач
- З яких частин складається задача?
- Давайте складемо і розв’яжемо задачі за коротким записом
І – 4 л І – 3 кг
? кг
ІІ - ?, на 5л більше ІІ – 6 кг
І – 9 склянок на ? більше
ІІ – 5 склянок на ? менше
-А тепер Ведмедик, хоче взнати, чи дізнаєтесь ви, хто ж йому забив гол із звірят.
6. Фізкультпауза
Руки на парту, пальці в кулак.
Зробимо вправу ми, діточки, так!
Пальці стискаємо і розтискаємо
Будемо вправу ми з вами кінчати,
Буде нам легше тепер працювати.
7. Самостійна робота- розв’язування прикладів
- Вже чується ,наче, пісенька Колобка. З ким йому залишилося зустрітися?
У темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її?
(Лисиця)
-Поки колобок котиться по дорозі, співаючи свою пісеньку, ми перші зустрінемося з Лисичкою і не дамо їй з’їсти Колобка .
- Лисичка пропонує виконати самостійну роботу – розв’язати приклади.
Я Лисичка , я сестричка,
Не сиджу без діла.
Ось завдання на увагу:
Ви рішайте сміло
-Як розв’яжете приклади, Колобок – ваш!
10 – 5 + 2 = 10 – 6 + 4 = 10 – 8 – 2 =
8 – 3 – 3 = 2 + 0 + 6 = 4 + 5 – 3 =
6 – 1 + 4 = 9 – 4 – 4 = 7 – 3 – 3 =
7 – 2 + 3 = 6 + 2 – 4 =
4 + 5 + 1 = 5 + 3 – 6 =
9 – 3 – 3 =
- Молодці діти, допомогли залишитися цілим Колобку. Покотився він далі і опинився в 1-А класі. Побачив учнів і запропонував їм пограти у гру „День і ніч”
8 – 6 + 1 + 2 – 1 + 4 – 3
ІІІ. Підсумок уроку
- Молодці, діти, ви допомогли Колобку. Ви показали, що вмієте розв’язувати приклади і задачі, а головне дружити. Допомагайте один одному так, як ви це робили на уроці.