Догляд за кімнатними рослинами. Пересадка кімнатних рослин
Мета:узагальнити й доповнити знання учнів про кімнатні рослини, їх особливості, продовжувати знайомити зі способами розмноження кімнатних рослин; вчити пересаджувати кімнатні рослини, доглядати за ними; нагадати правила поведінки з квітами, в квартирі, правила прибирання кімнати та догляду за рослинами; виховувати любов до природи, бережне ставлення до всього оточуючого.
Цільовий інструктаж з техніки безпеки
Бути уважними з важкими предметами – горщиками.
Уміло користуватися ріжучими і колючими предметами.
Живці відрізати тільки під наглядом дорослих.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Підготовка учнів до заняття.
1. Об′єднання учнів класу у групи для повторення раніше вивчених назв кімнатних рослин, їх способів розмноження.
2. Підготовка обладнання для проведення заняття.
ІІ. Вступна бесіда. Повідомлення теми й мети заняття.
- Сьогодні ви дізнаєтеся багато цікавого, якщо будете уважними і спостережливими. Навчитеся власноруч пересаджувати і розмножувати кімнатні рослини різними способами.
- Пригадайте назви кімнатних рослин, які є у нашому класі. Якими способами їх можна розмножувати?
Способи розмноження рослин
1. Спосіб розмноження стебловими живцями один з найбільш поширений серед квітникарів, у зв'язку з тим, що дуже велика кількість кімнатних рослин можна розмножувати таким чином. У великої кількості кімнатних рослин, які розмножують живцями, зрізають верхню частину пагона . Розмножуючи фікус, зрізають задерев'янілу частину гілки, а у драцени або дифенбахії для розмноження зрізається стовбур на відстані п'яти сантиметрів від листя.
Ніж для зрізання живців повинен бути чистим і дуже гострим, а сам зріз робиться відразу під вузлом під кутом в 45 градусів. Різати потрібно обережно, щоб не пошкодити гілку. Перед пересадкою сукулентів і кактусів, живці необхідно підсушити перед посадкою, тому що в їх листі накопичується занадто багато води. Розмножуючи рослини, трав'янисті живці необхідно садити не глибше 2 см, а задерев'янілі живці садять не набагато глибше. Живці значно краще і швидше вкорінюються при високій вологості повітря, тому ємність з висадженими живцями необхідно накрити склом або целофаном. Винятком є герань, фуксія, м'ясисті і соковиті види рослин. Місце зрізу рослини, що містять молочний сік, перед посадкою необхідно помістити в теплу воду і тримати там, доки сік не перестане виділятися. Після цього місце зрізу потрібно посипати дуже дрібним деревним вугіллям (краще - товченим).
2. Поділом куща розмножують ті рослини, які розгалужуються під землею або в її поверхні і утворюють додаткове коріння або ж дають кореневі відростки. Як приклад можна навести хлорофітум, циперіус, маранту, сенполії, сансев′єрії і багато папоротей. Агави, алоє, пандануси, драцени, деякі пальми розмножують пристовбурною укоренілоюпорослю або кореневими відростками, що утворюються навколо маточної рослини.
3. Деякі рослини утворюють кореневі відростки, які розвиваються з бруньок на коренях і відходять від основного стебла (наприклад, бромелієві, кактуси і інші сукуленти), або маленькі цибулинки-«дітки», які виростають біля материнської цибулини (наприклад, гіппеаструм). Відокремлюючи відростки, можна отримати самостійні рослини.
4. Деякі рослини утворюють квітучі стебла (наприклад, хлорофітум, традесканція, нефролепис, ломикамінь) або доросле листя (наприклад, каланхое Дегремона), маленькі дочірні рослинки. Такі рослини легко розмножуються. Якщо у дочірніх рослинок немає власного коріння, просто прикопайте їх у грунт.
5. Кімнатні рослини насіннямрозмножують досить рідко. Такий засіб розмноження майже завжди вимагає часу, уміння і високої температури повітря. Однак у деяких випадках посів насіння – єдиний можливий засіб розмноження. Наприклад, квітучі однорічники можна виростити тільки з насіння.
ІІІ. Практична робота. Пересаджування і розмноження рослин.
ІV. Підведення підсумків роботи.
Прибирання робочих місць.
Розміщення рослин за правилами дизайну в класній кімнаті.