Мета: ознайомити учнів з прикметами та ознаками осені, вчити помічать їх у природі; спостерігати заприродою свого краю восени, розвивати уяву, спостережливисть, пам'ять, фантазію, мовлення, вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції, яка вона викликає, виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Самовизначення до діяльності.
Я всміхаюсь сонечку "Здраствуй золоте!”
Я всміхаюсь квіточці: Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику " Лийся, мов з відра!”
Друзям посміхаюся! Зичу їм добра.
1. Привітання
Доброго дня! Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.
Гра "Пригадай посмішку!”
2. Діти, що очікуєте від цього уроку? Запішіть свої очикуваннчя на аркушах, а в кінці уроку дізнаємося, чи справдилися вони.
3. "Бюро погоди”. Фенологічні спостередження
стан неба
висота сонця
температура повітря
опади
інші природні явища.
II. Перевірка домашнього завдання:
Фронтальний опрос:
Яку пору року змінює осінь?
Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.
Який з цих місяців вінчає початок осені, який середину, а який є передвісником зими?
Слайд № 1. Вересень — початок осені
Слайд № 2. Жовтень — середина осені
Слайд № 3. Листопад — кінець цієї пори року
Фізхвилинка № 1
По долині ми гуляєм,
Фізхвилинку починаєм (кроки на місці)
Справа ліс, а зліва поле (повороти тулуба ліворуч, праворуч)
Унизу іскриться море, (нахили вниз)
В небі сонечко сіяє,
І з нами промовляє.
Ра, два, три, чотири, п'ять, (піднімання рук вгору, опускання вниз)
Будем дружними зростать,
Дуже добре будем вчитись,
Вдома, в школі не лінитись. ( учні сідають за парти).
III. Мотивація навчальної діяльності.
Звучить музика П.І. Чайковського "Пори року. Жовтень. Осіння пісня”.
(вчитель читає загадку)
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль
Жде сестрицю білу в гості
(осінь)
Слайд № 4. Загадка
Які слова допомогли вам відгадати загадку? (розфарбувала, жовті шати одягає, жде білу сестрицю). Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про стан неживої природи восени.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Слайд № 5. День і ніч.
Розповідь учителя.
Чим нижче опівдні розташовується сонце, тим довшою стає тінь від гномона. Унаслідок зменшення полудневої висоти сонця в неживій природі відбуваються зміни тривалості дня і ночі.
2. Робота з підручником (стор. 44-45)
Роздивіться малюнки на стор. 44 і розкажіть, чи світло на вулиці, коли ви вранці прокидаєтесь, чи ввечері лягаєте спати.
Пригадайте, як було влітку та на початку осені?
3. Слайд № 6. День осіннього рівнодення.
Читання учнями статті стор. 44.
Бесіда за змістом:
Коли день осіннього рівнодення?
По скільки годинтривають день та ніч?
Що відбувається з днем і ніччю впродовж жовтня і листопада?
4. Робота над змістом народних висловів:
Слайд № 7. "Листопад укриває дня та ночі додає”.
Слайд № 8. "Листопадовий день, що заячий хвіст”.
5. Слайд № 9. Запитання Синьокрилої Сойки.
Як змінюється температура повітря впродовж осені?
Як це впливає на стан неба і хмарність?
Чи часто восени випадають дощі?
Чи часто буває вітряна погода?
6. Робота в групі.
Змагання "Хто найспостережливійший у класі”.
1 група:
Коли була остання гроза?
Коли вперше цієї осені був заморозок на грунті?
2 група:
Скільки днів цієї осені були із ранковими туманами?
Скільки було дощових днів?
3 група:
Чи була на небі після дощу райдуга?
Чи часто була вітряна погода?
(Переможцем стає той, хто ретельніше за всіх веде записи у своєму календарі).
(учні отримують картинки із матеріалом, з яким потрібно ознайомитися, а потім донести інформацію до однокласників.)
Що таке бабине літо?
Які його ознаки?
Склади розповідь про бабине літо.
Фізхвилинка № 2.
Офтальмологічна пауза.
Раз — наліво, два — направо,
Три — вгору, чотири вниз.
А тепер по кругу подивилися,
Щоб краще бачити світ.
V. Узагальнення й систематизація знань.
1.Слайд № 11. Літературна хвилинка.
Минає літо, шелестить
Пожовкле листя по діброві,
Гуляють хмари,сонце спить.
Про які ознаки осені ви дізналися?
Які з них відбуваються у неживій природі?
2. Робота над загадками.
Слайд № 12.
Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває? (Восени)
Слайд № 13.
Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).
Слайд № 14.
Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
Підкресліть прикмети осені.
ночі стали темні і довгі;
вранці заморозки;
сонце піднімається вище на небосхил;
червоніє і облітає листя з осини;
птахи висиджують пташенят;
часто гримлять грози;
моросять дощі;
весело співають пташки.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія.
Як змінюється восени висота сонця в небі і тривалість дня? До чого це приводить?
Назвіть декілька осінніх явищ в неживій природі.
Які опади бувають восени?
Чи сподобався вам урок?
Прочитайте свої очікування, які ви записали на початку уроку, чи справдилися вони?
VII. Домашнє завдвння.
Опрацювати статті підручника (стор. 44-45), уміти відповідати на запитання.
Завдання для друга природи (стор. 45) скласти розповідь про бабине літо.