Мета: продовжувати надавати учням відомості про передавання форми предметів на площині; розглядати схеми лінійної перспективи для малювання площинних форм (форм, що складаються з площин), що знаходяться у різному положенні щодо лінії горизонту; ознайомлювати з технікою побудови прямокутної форми; розвивати навички та вміння дітей працювати графічними матеріалами: олівцями, тушшю, фломастером; виховувати в учнів уважність, акуратність, точність у передаванні своєї думки графічними засобами. Обладнання: навчальні плакати («Побудова прямокутної форми у перспективі з однією та двома точками сходу», «Побудова цеглини з двома точками сходу»); матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи; репродукції графічних робіт. Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка. Тип: комбінований урок. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ . Актуалізація опорних знань і вмінь Бесіда Учитель на свій розсуд пропонує учням пригадати прийоми передавання форми предметів на площині, вже відомі схеми побудови лінійної перспективи. ІІІ . Пояснення нового матеріалу Пояснення вчителя (Учитель пропонує учням роздивитися малюнки, що вони їх виконували на попередньому уроці. Пояснює, що помилки виникли в результаті відсутності знань про правильну побудову предметів, а на прикладі геометричних тіл легко зрозуміти закони лінійної перспективи.) Візьмемо прямокутну дошку незначної товщини й поставимо її під кутом до точки зору таким чином, щоб лінія горизонту проходила трохи нижче середини моделі. Розпочинаючи будувати перспективи цього предмета, ми повинні спочатку визначити його пропорції: у скільки разів його видима висота більша за видиму ширину. Пропорційне співвідношення цих розмірів необхідно відобразити на малюнку. Для цього довільно намічаємо на папері висоту найближчої вертикальної сторони дошки. Ця висота буде масштабом малюнка. За нею можна визначити ширину предмета, якщо цю висоту розділити на стільки рівних частин, у скільки разів ширина менша за висоту предмета в натурі. Одну частину відкладаємо в горизонтальному напрямку — це і буде шириною дошки. Отже, ми визначили розмір, межі малюнка та пропорції основних частин. Хоча побудова прямокутника є лінією, однак, малюючи лініями, потрібно мислити формою, що лежить між ними. Розглядаючи модель прямокутника, ми сприймаємо його найближче вертикальне ребро дещо більшим, ніж далеке; рівнобіжні горизонтальні ребра, що йдуть усередину, ми бачимо похилими. Нахили цих ліній у натурі необхідно виміряти щодо горизонтального напрямку. Знайдені кути намічаємо на малюнку похилими прямими лініями, що при їх продовженні повинні перетнутися у точці сходу на лінії горизонту. Точка перетинання може знаходитися далеко за межами аркуша паперу. Коли загальний прямокутник дошки буде намальовано, намічаємо товщину дошки. (Учитель супроводжує розповідь поетапним малюванням на дошці.) IV. Закріплення вивченого матеріалу Робота над формуванням навичок і вмінь Навчальна вправа Нашою моделлю може стати прямокутна дошка, цеглина, короб або куб. Розташувати модель потрібно таким чином, щоб бачити не менше ніж три її сторони. Визначте місце малюнка на аркуші паперу. Знайдіть співвідношення між висотою й шириною предмета. Розгляньте уважно, яка з граней розташована ближче до вас. Намітьте кут, під яким бічні грані спрямовані до точки сходу. Побудуйте перспективу граней на дві точки сходу. Пам’ятайте! Висота ребер, розташованих ближче до вас, повинна бути більшою за висоту ребер, що розташовані далі. (Малюнок виконується у контурних лініях без подальшого тонування.) V. Підбиття підсумків Обговорення учнівських робіт Під час обговорення учнівських робіт потрібно акцентувати увагу учнів на передаванні пропорцій об’ємної форми та її розташуванні щодо лінії горизонту. Учні мають аналізувати роботи своїх товаришів, обґрунтовувати свою точку зору. Коментар Учні мають наводити визначення графіки як виду образотворчого мистецтва; розрізняти види графіки та засоби виразності графічного зображення; знати, які матеріали та інструменти знадобляться для графічного малюнка та їх можливості. Учні повинні демонструвати навички та вміння працювати графічними матеріалами: олівцями, тушшю, фломастером. VІ. Домашнє завдання Учитель пропонує учням зробити кілька побудов куба (або цеглини), при цьому куб повинний знаходитися в різних положеннях: нижче, вище від лінії горизонту та у різних поворотах. У кожному окремому випадку необхідно визначати пропорції граней, нахили ребер та їх точки сходу на лінії горизонту. При цьому вся увага повинна бути спрямована не на обриси куба, а на всю форму в цілому, на перспективу складових її площин.
| |