Давньокитайський міф про створення світу

Мета: повторити відомості про міф, міфологію, відмінність міфу від казки; ознайомитися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей; розвивати допитливість, викликати інтерес до міфології народів світу.

Обладнання: зображення Великої Китайської стіни, запис народної китайської музики; тексти давньокитайських міфів.

Тип уроку: формування нових знань.

Той, хто дивиться у минуле, так само

бачить майбутнє, як видно у дзеркалі

глибоких вод високе небо.

Ш. Петефі

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

Бесіда

- Що таке міф?

- У чому його відмінність від казки?

- Дайте визначення міфології.

2. Літературний диктант «Боги давньоєгипетської міфології»

1) Бог Океану – … . (Нун)

2) Бог Вітру й Повітря – … . (Шу)

3) Бог Землі – … . (Геб)

4) Богиня Неба – … . (Нут)

5) Боги – творці Світу – … . (Анум, Птах)

6) Бог Сонця – … . (Ра)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Тема не записана. На дошці — зображення Великої Китайської стіни. Звучить народна китайська музика.)

- Чи здогадалися ви, про яку країну піде мова на уроці?

- Що вам відомо про неї?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприйняття твору

Цікаві факти про Китай і китайців

- Велика Китайська стіна – найдовша стіна у світі (загальна її довжина становить близько 6 700 км). Вона приблизно у три рази довша від Великобританії.

Велика Китайська стіна – єдина штучно створена споруда, яку видно з космічної орбіти.

Її побудували за часів правління першого китайського імператора Цинь. Велика Китайська стіна повинна була захищати від набігів кочових племен. Через кожні 200 м на ній розташовувалися сторожові башти. Коли вартовий помічав щось підозріле, він розпалював вогнище, подаючи тим самим сигнал тривоги сусідам. Воїни відбивали ворога, пускаючи в нього запалені стріли або кидаючи з катапульти каміння.

- Жителі Давнього Китаю були великими винахідниками. Вони вигадали чимало речей – від шовку й паперу до компасу й пороху. Китайці користувалися усім цим за тисячі років до інших народів.

- Близько 2 000 років тому китаєць на ім’я Цай Лунь приготував суміш з деревних волокон, розкатав і висушив її. Так був винайдений папір.

- Повітряні змії з’явилися у Китаї ще 3 000 років тому. Та вони слугували не лише для забави. Будівельникам повітряні змії допомагали піднімати на дах черепицю, а рибалкам – э ловити рибу.

- Китайці почали будувати морські вітрильні судна за сотні років до європейців. Вони винайшли також навісне крило, завдяки якому могли пливти на кораблі у будь-якому напрямку незалежно від вітру.

- Завдяки китайцям ми можемо не боятися дощу. Вони винайшли парасольку більш ніж 3 000 років тому. Спочатку парасольки робили з листя рослин або пір’я птахів, а потім – з промасленого паперу, який не пропускав воду.

- Китайці винайшли також годинниковий механізм. Приблизно 1 000 років тому вони сконструювали великого водяного годинника, який приводив у дію водяне колесо.

2. Словникова робота

Паньгу – першопредок, перша людина на землі.

Нюйва – жіноче божество, що зображувалось у вигляді змії з людською головою. Вона була наділена винятково божественною силою і за один день могла здійснити 70 перевтілень.

Чжан – міра довжини, що складає приблизно 3,2 м.

Лі – міра довжини, приблизно 0,5 км.

3. Читання давньокитайського міфу про створення світу

Бесіда

Обчислимо разом

- Якого зросту, за легендою, був Паньгу? (90 000 лі = 90 000 · 0,5 км =

= 45 000 км)

- Наскільки він збільшувався кожного дня? (На 1 чжан, тобто на 3,2 м)

- Скільки років було Паньгу, коли відстань між землею і небом стала постійною? (18 000 років Паньгу спав і зростав, 18 000 років розділяв небо і землю, усього 36 000 років, після цього він, очевидно, ще якийсь час утримував небо на відстані від землі.)

Запитання

- У чому, на думку давніх китайців, полягала головна заслуга Паньгу? (Він розділив небо і землю, самого себе віддав для створення всього прекрасного й необхідного на землі.)

4. Читання давньокитайського міфу про створення людей

Бесіда

- Хто і як створив перших людей?

- Чи досягла своєї мети богиня Нюйва? (Так, вона перестала почуватися самотньою, а на світі з’явилося багато розумних істот — людей.)

- Богинею чого вважали Нюйву давні китайці? (Богинею заручин та шлюбу)

- Доведіть, що цей переказ є міфом.

IV. Підбиття підсумків уроку

- Сьогодні на уроці ми познайомилися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей, дізналися про цікаві факти з історії Китаю, які викликали у нас повагу та інтерес до цього самобутнього і талановитого народу. Не можна не погодитися із думкою угорського поета Шандора Петефі, який вважав: «Той, хто дивиться у минуле, так само бачить майбутнє, як видно у дзеркалі глибоких вод високе небо». І ми визнаємо, що, не знаючи минулого, історії, культури давніх часів, не можна зазирнути у майбутнє, передбачити його.

V. Домашнє завдання

Підготувати переказ давньокитайського міфу про створення світу.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: