Мінойська та ахейська палацева цивілізація

Мета: cформувати в учнів уявлення про державний лад Критського та Мікенського царств, заняття його жителів, познайомити учнів з найдавнішими грецькими міфами та їх героями.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, атлас, тексти міфів Стародавньої Греції, навчальні тексти.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація знань

Історичний диктант

1. Як називається півострів, на якому розташована Греція? (Балкани)

2. Які моря омивають Грецію? (Іонічне, Егейське, Середземне)

3. На які частини поділяється територія Греції? (Північна, Середня, Південна)

4. Як називали себе стародавні греки? (Елліни)

5. Як називається найвища гора в Греції? (Олімп)

6. Як перекладається назва моря «Понт Евксинський»? (Чорне море)

7. Природні умови Греції сприяли розвитку мореплавства і … (закінчіть речення).

8. Як називається острів, розташований на південний схід від Греції? (Крит)

9. Назвіть найбільшу область Греції. (Аттика)

10. Як називається місто, що уславилося своїми хоробрими воїнами? (Спарта)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Мінойська цивілізація

У ч и т е л ь.

Найдавнішим вогнищем цивілізації в Європі був острів Крит.

На рубежі III–II тис. на Криті з’являються химерні споруди, які сучасні археологи називають палацами.

Найперший з усіх палаців був відкритий А. Евансом у Кносі (центральна частина Крита).

За переказами, тут знаходилася резиденція легендарного володаря Крита — царя Міноса, якому острів був переданий у володіння його батьком Зевсом.

Палац налічував понад півтори тисячі приміщень. Греки називали палац Міноса «лабіринтом». У грецьких міфах йдеться про те, що людина, яка потрапила туди, не могла звідти вибратися і неминуче гинула:

у глибині палацу мешкав кровожерний Мінотавр — чудовисько з головою бика і людським тілом.

На думку істориків, на Криті існувала особлива форма царської влади. Побачити  критського  царя  могли  тільки  люди  з  його  найближчого  оточення. Перш ніж потрапити до тронної зали, вони повинні були обов’язково викупатися в приміщеннях, спеціально відведених для цього.

На яскравих розписах критського палацу відтворено мирні сцени: походи, релігійні обряди, ігри. В одному з коридорів художники виявили зображення процесії з п’ятисот придворних у натуральний розмір. В іншому місці збереглася двометрова фігура молодого царя-жерця: з довгим волоссям, у пишному головному уборі з пташиного пір’я, урочисто прогулюється він по ланах серед лілій. Багато разів повторюються серед критських розписів зображення ігор з биком: спритні хлопці та дівчата виконують на спині тварини акробатичні вправи.

Про рівень культури цих цивілізацій свідчить той факт, що кносські архітектори спроектували і проклали одні з найдавніших водогонів та каналізацію. Добре була продумана також система вентиляції та освітлення. Всю товщу будівлі перерізали зверху до низу спеціальні світлові колодязі, якими сонячне світло і повітря надходили до нижніх поверхів палацу.

Основним заняттям населення Криту було землеробство: тут вирощували оливки, виноград, ячмінь,

 були поширені гончарна, ювелірна справа, різьблення по дереву.

Іноді природа грала з критянами злий жарт. Досить часто на острові траплялися шторми й грози. Землетруси руйнували міста, змінювали берегову лінію острова.

На Криті не знайдено жодних укріплень: від ворогів Крит був захищений морем та царським флотом. За переказами, флот царя Міноса панував у навколишніх водах, збираючи данину з прибережних міст для кровожерного Мінотавра, доки він не був убитий знаменитим героєм Тесеєм.

Самостійна робота

Робота з текстами старогрецьких міфів:

«Дедал та Ікар», «Тесей».

Вчитель пропонує учням завдання:

1. Поясніть, чому міфічного героя Тесея особливо шанували в Афінах.

2. Поясніть, чому Мінотавра називали чудовиськом.

3. Розкажіть, як виникли і що означають вислови «нитка Аріадни», «дороговказна нитка».

4. Визначте, хто зайвий у наведеному переліку: Тесей, Егей, Мінотавр, Осиріс, Мінос, Дедал.

Ахейська цивілізація

Вчитель пропонує учням самостійно опрацювати текст підручника та навчальний текст «Ахейська цивілізація» і відповісти на питання:

1. Коли і де виникла ахейська цивілізація?

2. Хто відкрив пам’ятники мікенської культури?

3. Який вигляд мали ахейські палаци?

4. Що можна сказати про господарство ахейців?

5. Що, на вашу думку, послужило причиною занепаду ахейської цивілізації?

«А х е й с ь к а   ц и в і л і з а ц і я »

У III тис. у Фракії та Північній Греції відбувалося переселення племен скотарів. Вони зайняли область Фессалії та утворили укріплені поселення. Ці племена були пращурами найдавніших греків і називали себе ахейцями.

У Пелопоннесі, Середній та Північній Греції виникли перші держави з центрами в Мікенах, Пілосі та Тіринфі. Це були могутні й багаті держави.

Гомер в «Іліаді» називає Мікени «златодостатніми», а мікенського царя Агамемнона — наймогутнішим з усіх ахейських вождів, що брали участь у знаменитій Троянській війні.

Пам’ятники мікенської культури були відкриті Р. Шліманом. Археологи знайшли дорогоцінні вироби, бронзову зброю та золоті маски, що робили з обличчя померлого. Основними центрами мікенської культури, як і на Криті, були палаци. Мікенські палаци були споруджені з величезних кам’яних глиб без розчину для скріплення, що, безсумнівно, свідчить про високе інженерне мистецтво ахейських архітекторів.

Мікени були оточені фортечним муром завдовжки 900 метрів і завтовшки 6 метрів. Верхню частину воріт прикрашала трикутна плита, на якій було зображено двох левів — це так звані «Левові ворота». Леви клали лапи на вівтар і суворо дивилися на тих, що входив до міста.

Ще одним прикладом інженерного мистецтва служить Тіринфська цитадель. Вага необроблених монолітів вапняку сягала в деяких випадках 12 т, утворюючи стіни у 4,5 м завтовшки і 7,5 м заввишки.

Найцікавіший археологічний пам’ятник — гробниця (скарбниця) мікенського царя Атрея. Сама гробниця прихована усередині штучно створеного кургану. Для того, щоб туди потрапити, потрібно було пройти довгим коридором. Гробницю перетинали величезні кам’яні блоки (кожен з них вагою був 120 т).

На чолі держави ахейців стояли царі, їхня влада була спадковою. Царі володіли кращими землями. Землевласниками були так само воєначальники та жерці. Землю обробляли селяни. Широко використовувалася праця рабів. Так, у палацевому господарстві Пілоса було зайнято близько 1000 рабинь з дітьми. Праця чоловіків-рабів використовувалася мало.

Мікени часто вели війни.

Вони очолили ахейське вторгнення до Трої. Після Троянської війни ахейські царства пересварилися через здобич й перестали підкорятися Мікенам.

Близько 1200 р. до н. е. мікенська культура, проіснувавши близько тисячі років, загинула в результаті нашестя дорійців. З появою дорійців у Греції починається залізна доба.

ІІІ. Закріплення одержаних знань

Те к с т   з   п о м и л к а м и

У 1200 р. до н. е. на території Греції з’явилися ахейські племена. Створена ними культура дістала назву микенської. Вона була відкрита видатним німецьким археологом Р. Картером. За часів розквіту мікенської культури Грецію очолювала Троя, царем якої був Агамемнон. Серед найбільш видатних пам’яток цього часу можна назвати красиві троянські

«Левові ворота» циклопічної кладки. Під палацем царя Агамемнона знаходився знаменитий лабіринт, в якому жив Мінотавр. Ахейці часто вели успішні війни. Запорукою успіху була залізна зброя. Ахейська цивілізація була знищена в результаті нашестя дорійських племен.

IV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника; прочитати уривки поеми Гомера «Іліада» та «Одіссея»; підготувати повідомлення про Гомера.


Схожі матеріали:
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: