Вчитель.
- Шановні, друзі! Сьогодні ми з вами завітаємо в гості до великої планети, назва якої «Жива природа». Ми спробуємо ще раз довести всім, що природа одна і хоч яка вона безмежна і неосяжна, але така беззахисна і вразлива, а людина – частина природи що вносить свій вклад або у розвиток природи, або у її безповоротне знищення.
Ми, учні 3-в класу є учасниками всеукраїнського проекту «ПРИРОДА – НАШ ДІМ». Цей проект включає в себе кілька етапів.
ПЕРШИЙ ЕТАП. «Ознайомлення з природою рідного краю».
Як учасники проекту ми у жовтні місяці здійснили похід класною родиною (разом з батьками) до «Клубу юних моряків».
ДРУГИЙ ЕТАП. «Жива природа і ти у ній». Ми перебуваємо сьогодні на останній сходинці даного етапу проекту ПРИРОДА – НАШ ДІМ» і створили до вашої уваги «Екологічний калейдоскоп» як підсумок, і пропонуємо всім вам зробити крок у природу, прислухатись до неї, зрозуміти її.
Тема: « Екологічний калейдоскоп»
Мета: Розвивати знання дітей про взаємозв'язок людини з природою.
Вчити берегти і примножувати природні багатства.
Виховувати любов до природи.
Хід заняття:
I Організаційний момент.
Разом.
У природі рівновага,
Всім приділена увага:
1 учень
Заєць має довгі ноги,
Має цап копита й роги,
Сокіл в лапах має силу,
Стриж в польоті швидкокрилий,
Черепаха не втікає,
Бо надійний панцир має.
В їжака колюча шуба,
Їжака і вовк не скуба.
2 учень
Не вмирали ще від спеки,
Ні ворони, ні лелеки.
Бо в природі є водиця
Полети – скупайсь, напийся.
3 учень
Сніг мете, мороз лютує –
Лис у хутрі не бідує.
Все навколо замерзає –
Цап про чоботи не дбає.
Ні сорока, ні синиці,
Не вдягають рукавиці.
4 учень
І птахи, і звірі й квіти,
У природі вільні діти.
Всіх природа не забула,
Всіх до себе пригорнула.
5 учень
Сонце світить, сонце сяє,
Пестить землю, зігріває,
Землю щедру і багату –
Велетенську нашу хату.
Разом
Все візьмемо до уваги,
Не порушим рівноваги.
Вчитель.
Отже сторінка перша «Барвінкова стежина».
Мандруємо до лісу: дихати свіжим повітрям, слухати спів пташок, шелест дерев і побачити щось цікаве.
УЧЕНЬ .
Босоніж стежечка біжить
Левадою в городи …
Як любо тут, як гарно жить
Серед цієї вроди .
Погляньте, як тут гарно. Тепло і радісно, затишно і спокійно. Ліс гостинно нас зустрів і цікаве розповів.
УЧЕНЬ .
Ліс щедрий на рослинність, вона поділяється на три яруси::
Верхній – дерева.
Середній – кущі.
Нижній – трав’янисті рослини.
УЧЕНЬ .
Так, дерева захист лісу. Вони є домівкою для комах, птахів, тварин. Дерева з їх корою, корінцями та листочками – це пожива для тваринок. А кущі теж необхідні. Калина напуває цілющим чаєм, малину так полюбляє ведмідь, а жасмин вабить своєю красою і ароматом. Трав’янисті рослини – це теж перлинка лісу.
Вчитель.
Чудова стежина! А ми мандруємо далі і потрапляємо до
Сторінка 2. «Загадкової стежини»
- А це що за красуня? Це ж Баба Яга… Вона дуже полюбляє загадки та хитрощі Але ми дуже кмітливі, тому нам не страшні її запитання.
Загадки
1 Яке саме тендітне дерево? (береза)
2 Має круглі очі, бачить серед ночі? (сова)
3 Якого каміння немає в морі? (сухого)
4 Повзун повзе на базар голки везе? ( їжак)
5 Що горить без полум’я? ( сонце)
6 Яка пташка є санітаром лісу? ( дятел )
Учень 6
Дятел – санітар лісу. Він поїдає лісових шкідників: гусінь, комах, короїдів. А видовбані їм дупла є домівкою для дрібних птахів – синичок і мухоловок. Дятел захищає дерева. Адже дерева – це ліси, гаї. А вони в свою чергу оселя для тварин, комах, птахів.
Учень 7
У лісі сталася біда -
Гусінь листя об’їда:
І на дубі, і на клені,
І на ясені зеленім.
Солов’ї, шпаки, синиці
Вмить злетілись, як годиться ,
І давай сурмить тривогу:
Гей, пташки, на допомогу
Гра « Впізнай пташку»
Ця птаха тендітна та сильна,
Пливе вона в річці повільно.
Шия довга, наче спиця,
А постава, як в цариці.(ЛЕБІДЬ )
На скелі він будує дім,
І не боїться жити в нім.
Два могутні є крила
У господаря …( ОРЛА )
Вони бувають сизі, білі,
Воркують, в парку проживають.
Вважають їх птахами миру
– на щастя в небо випускають!( ГОЛУБ)
Жовтогруді щебетушки,
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки, називаються … ( СИНИЧКИ )
Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли,
В них червоні гарні груди -
Ніби яблука усюди хтось розвісив у дворі.
Звуться пташки …( СНІГУРІ )
Маленька, чорненька, співає, щебече,
Під стріхою з глини зліпила гніздечко. ( ЛАСТІВКА )
Гра« Допоможіть кожному потрапити додому»
(Сплутані слова, розставити парами )
Барліг – ведмідь
Риба – акваріум
Собака – будка
Шпак – шпаківня
Бджола – вулик
Жаба – вода
Птах – гніздо
Білка – дупло
Миша – нора
Учень 8
Чудесна, чудова стежина – Земля .
На ній стільки щастя, багатства, тепла.
Це все нам даровано Богом могутнім,
Давай збережемо це і на майбутнє.
Вчитель СТОРІНКА 3« РІДНІ КРАЄВИДИ»
Ми самі у цьому переконалися. Але, як не прикро, у Кривому Розі нараховується близько 5 тисяч джерел забруднення атмосферного повітря. Тому для покращення екологічного стану у місті проголошено проект, як складова всеукраїнського проекту «МІСТО СВОЇМИ РУКАМИ»
СОРІНКА 4 «КАЗКОВА» («Золота Рибка» на новий лад)
Екологічна казка на новий лад
„Золота рибка”
Ведучий 1.
Пливуть хмаринками роки,
В історії ідуть роки.
Та казка завжди серед нас
Нагадує про себе повсякчас.
Ведучий 2.
Коли і хто її складав,
А потім нам розповідав –
Не скажемо тепер ми вам,
Ніхто про це не знає сам.
Ведучий 1.
Казка – вигадка, проте,
Щось в ній, браття, не пусте.
Нині свято в нас чудове –
Про казку піде в ньому мова.
Ведучий 2.
Полюбляє казочку і стар, і млад,
Хоч в нас вона на новий лад.
Разом: Золота рибка
Ведучий 1.
У європейськім царстві,
В українськім государстві,
У Криворізькім королівстві,
У Довгинцівськім князівстві,
Ведучий 2.
Не на небі – на землі
Жив собі дідусь в КРИВБАСІ.
Проживав він не один –
Онуку йому підкинув син.
Ведучий 1
Жили вони собі, поживали,
Добра наживали.
Удень сумлінно працювали,
А ввечері – відпочивали.
(На лавці сидять дід і онучка, дід вишиває, онучка видивляється у люстерко)
Ведучий 2.
Довго працював наш старий,
Був в нагоді йому вихідний,
Бо давно вже хотів порибалить,
І вже думкою цією аж марить!
Ведучий 1.
Взяв він вудку і гачків,
Повну купу черв’ячків.
Кинув все у човен брата,
Заплив у море, став чекати.
(Дід сидить у човні, голова вкрита брилем, з вудкою)
Автор. Вже і сонце припікає,
Дід голівку нахиляє.
Кинув раз, закинув два –
Аж тут рибка золота!
Рибка. Відпусти ж ти, дід, мене,
Люди знищили вже все.
Обміліло синє море,
Все загинуло навколо.
Подивися навкруги –
Серце рветься від туги!
Виконай скоріш моє прохання,
Збудуться аж три твої бажання!
Дід. Бідолашна! Я тебе звільняю,
Все одне тут риби не спіймаю!
В морі плавають пляшки, консервні банки!
Не знайдеш у бруді той смачній тараньки!
Автор. Наш дід рибку відпустив,
Та й додому припустив.
І онуці розповів,
Як рибку в морі залишив.
Онучка. От ти, діду, простота!
Три бажання – все дарма!
Повертайся до цар-рибки,
Попроси комп’ютер швидко!
Автор. Знов дідусь на електричку,
Човен – в море, кличе рибку.
Рибка. Що тобі, дідусю, треба?
Що підняв тут ґвалт до неба?
Дід. Пробач, рибко, за турботу,
Що завдав тобі роботу!
Зовсім дістала онука моя,
Просить і просить комп’ютер щодня!
Рибка. Слово я своє тримаю,
Твоє бажання виконаю!
Автор. Повернувся в село дід –
На столі стоїть обід,
А онучка – за комп’ютер,
Цілий день за ним сидить!
Онучка. Що ти тут, діду, тут розсівся!
Хоч би швидко ти підвівся
Та поїхав на моря –
Хочу вже парфуми я!
І не наші, не російські –
Хочу тільки італійські!
Автор. Що робити, хто з вас знає?
Діда вітер обвіває,
Знов у моря він стоїть,
Хоч незручно вже просить.
Дід. Пробач, рибко, за турботу,
Що завдав тобі роботу!
Знов онучку мучать думи –
Захотілось їй парфуми!
Рибка. Зовсім з цим проблем не буде,
Легко я зроблю парфуми.
В морі Азовськім відходів багато –
Нафти і хімії тут на всіх хватить!
Автор. Домом ллється аромат,
Але зовсім дід не рад.
Онучка. Хочу новесеньке авто,
Шикарне хутряне пальто!
На Канарах відпочивати
І ніколи не працювати!
Рибку ми запустим в ванну –
Нехай здійснює бажання!
Автор. Рибка гнівалася довго,
Шторм жахливий був на морі!
Відібрала все в онучки,
Ну, а замість сильній взбучки
Дівчину послала вчити,
Не для того, щоб провчити,
А щоб екологію вивчала,
Море від забруднень захищала!
СТОРІНКА 5
Гра « Можна – не можна!»
Можна
Саджати квіти, дерева, рослини.
Охороняти рідкісні рослини .
Оберігати молоді рослини.
Обгороджувати мурашники.
Спостерігати за жабами.
Милуватися красою природи.
Підгодовувати птахів.
Прибирати місце відпочинку.
Не можна
Ламати гілок дерев.
Обдирати кору дерев.
Рвати багато квітів.
Збивати гриби ногами.
Руйнувати павутиння.
Ловити метеликів.
Вбивати жаб.
Знищувати гнізда.
Нищити дерева.
Нехай усе росте, цвіте і живе – бо це закон природи.
Учень 9
Сонце гріє, вітер віє, вода тече.
Наша мамонька – природа золоту сорочку тче,
Та сорочка – то природа
Наше щастя, наша врода!
СТОРІНКА 6 «БОЛЮЧА»
Учень 10. Ми ще такі маленькі, але переймаємося життям своєї Землі. Знаємо і пам’ятаємо, що все, що нас оточує – наше, і нам з цим жити. Давайте послухаємо пісню Землі і подивимось, що може стати, якщо:
- Рубати ліси.
- Палити багаття.
- Руйнувати гнізда.
- Забруднювати водойми.
- Не дбати про природу.
СТОРІНКА 7
Вчитель. А зараз у нас гра « Екологічне асорті»
Дійсно, природа наш дім і ми з народження в ньому живемо і тому повинні дбати про природу, збагачувати і оберігати її.
- Які ж гарні, різнокольорові цукерочки у коробочці. А ми з вами допоможемо нашій Землі теж прибратися у такі шати.
Давайте розфарбуємо Землю кольорами, які мають такий колір, як перша буква в розгадці:
1. Пташка, яка живе біля моря ( чайка ) – червоний
2. Велика дика тварина з гіллястими рогами ( олень ) – оранжевий
3. Тварина з дуже довгою шиєю ( жираф ) – жовтий
4. Який колір у рослинності ( зелений ) – зелений
5. Яка пташка посланець миру? ( голуб ) – голубий
6. Пташка, яка спить вдень? ( сова ) – синій
7. Яблука, апельсини, грушки це ( фрукти ) - фрукти
- Вийшла веселка
Учень 10. Земля, хай пишається вона.
Хай сонце сяє, ялинка росте , дерево міцнішає, бджоли гудуть, мурашки працюють, квіти цвітуть, нехай Земля повниться тільки різнокольоровими смужками.
Учень 12.
Є одна планета – сад
В цьому всесвіті холоднім,
Тільки тут ліси шумлять,
Птахів скликає перелітних.
Тільки тут побачиш ти –
Конвалії і руту – м’яту,
Де прозорі всі річки
І трава геть не зім’ята.
Бережи свою планету,
Іншої нема – повір!
СТОРІНКА 8
Вчитель. З настанням весни ми вступаємо в наступний і заключний етап проекту «МІСТО СВОЇМИ РУКАМИ» і вкладаємо посильну працю по покращенню екології нашого міста.
Ми висадимо на території школи сосонку, яка буде надійним вкладом в озеленення нашого міста і збагачення природи рідного краю.